Çocuğunuzun zihinsel ve bedensel gelişiminin yaşına uygun olmasını istiyorsanız Diyetisyen Gizem Şeber, bazı besinlere özellikle dikkat etmeniz gerektiğini vurguluyor.

Kepekli ekmek, pirinç ve makarna

Kepekli ekmeğin çocuğunuz için uygun olduğunu düşünebilirsiniz fakat beslenmenizden farklı olarak, bu ürünler çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkiler. Fazla alınan kepek; demir ve kalsiyum gibi çocuk gelişiminde önemli olan minerallerin atımını artırabilir. Bu nedenle de 5 yaşına kadar kepekli ürünleri kullanmayı tercih etmeyin.

Light süt ürünleri

Yetişkin beslenmesi için oldukça sağlıklı olan light süt ürünleri, çocuğunuzun gelişimi için uygun değildir. Çünkü çocuğunuz beyin gelişimi için doymuş yağ asitlerine ihtiyaç duyar ve bu yağ asitleri, light süt ürünlerinde bulunmamaktadır.

Kızartma ve kavurma yöntemi ile pişirilen besinler

Kızartma ve kavurma yöntemi ile pişirilen besinler yanmış yağ ve yüksek enerji içerirler. Bu nedenle çocuk beslenmesinde önerilmeyen besinler arasında yer alırlar. Kızartma türü besinlerde, vitamin ve mineral kayıpları yoğun olduğundan çocuğunuzun beslenme gereksinimini karşılamakta yetersiz kalır.

Bol suda pişirilmiş sebzeler

Sebzeler, tüm insanlar için son derece değerli olan besin kaynaklarıdır. Fakat bol suda pişirilmesi ve bu suyun dökülmesi, sebzeleri değersiz kılar, yüksek vitamin kayıplarına neden olur.

Kızarmış balık

Omega–3 yağ asitlerinin en zengin kaynağı olan balık, çocuğunuzun beyin gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır. Fakat kızarmış balıkta omega–3 içeriği azalmaktadır. Bu nedenle çocuğunuz için yararlı olmaktan çıkar.