bebeklerde-bagisiklikOkullar açıldı, hastalık mevsimi geldi demeyin, çocuklarınızın bağışıklığını güçlendirin.

Okulların açılması, mevsim geçişi çocuklarda hastalıkların görülmeye başladığı bir dönem. Çocuğum hemen hastalanmasın, hava şartlarından etkilenmesin isteyen anneler, çocuklarına vitaminleri, meyve sularını ancak hastalandıklarında veriyorlar. Aslında uzmanlar, çocuk hastalanmadan önce sağlığını korumak adına beslenmesine önem verilmesini gerektiğini söylüyorlar.

Çocukların bağışıklık sistemi uykusuzluk, aşırı hareket, dengesiz beslenme ile olumsuz etkilenir ve zayıflar. Zayıflayan bağışıklık sistemi ile de vücut tüm mikroplara karşı açık ve aşırı duyarlı olur ve hastalıklar baş gösterir. Uzmanlar bağışıklık sistemininde eğitilebileceğini, doğumdan itibaren iyi olarak yönlendirilebileceğini belirtiyorlar. Günümüzün çok steril ortamlarında büyüyen çocukların bağışıklık sistemleri çok güçlenemiyor ve eğitilemiyorken, doğal ortamlarda büyüyen çocukların bağışıklıkları doğal sürecinde ilerliyor ve mikroplarla nasıl mücadele edeceğini öğreniyor ve çocuğun bağışıklığını arttırıyor.

İngiliz Doktor Strachan’ın yaptığı bir araştırma sonucunda, mikroplarla karşılaşmayan ya da az karşılaşan çocuklarda, astım, alerji, egzama gibi hastalıklar daha çok görülürken, çok çocuklu aileler ve aşılarını düzenli yapılan çocuklarda bu hastalık oranı azaldığını tespit etmiştir. Yararlı bakteriler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynuyorlar. Bunları kuvvetlendirmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bağışıklığı artırmak, vücut direncini kuvvetlendirmek için anne-babaların yapması gerekenleri Womenist.net olarak derledik. Çocuklarınıza sağlıklı bir kış geçirmeleri için faydalanacağınızı umuyoruz.

Bağışıklık sistemini doğumdan itibaren güçlendirmek için öneriler

Anne sütünü 6 ay boyunca vermek.