İştahsız olan çocuğa nasıl yemek yedirilir? Yemek yemeyen çocukla nasıl başa çıkılır? İştahsız çocuk sahibi aileler için önemli ipuçları bebeksayfasi.com’da.

Çoğu annenin en büyük şikayeti ve çözüm bulmakta zorlandığı sıkıntıların başında, çocuklarda ki iştahsızlık gelir. Bu sorunu aslında, annelerimiz tabir yerindeyse devlet meselesine dönüştürebiliyor.

Biraz araştırmanın ardından, bu sorunların nasıl aşılacağını kolaylıkla anlayabiliyoruz. Çocuklarda, özellikle 8 9 aylıkken başlayıp, okul çağına gelene kadar süren bir iştahsızlık olabiliyor. Özellikle, 1 ila 2 yaşlarında seyreden çocuklar, en düşük iştah seviyelerini yaşamaktadır. Bu yaşlarda ki farklı bir sorun ise, yemek istememe ve yaptığınız yemeği beğenmeyip, yemek seçme alışkanlığı edinmesidir.

Yemek Yemeyen Çocuklar için Tavsiyeler

Bu gibi sorunlara çözüm bulmak için, öncelikle hangi sebeplerden olduğunu bilmeniz gerekiyor. İştahsızlığın, yani yemek yemeyen çocukların annelerinin dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta var. İlk olarak, fiziksel sağlık sorunları buna sebebiyet vermektedir. Bunlara örnek olarak; diş çıkartan, ateşli hastalıklara yakalanan ve kansızlık sorunu olan çocuklar gösterilebilir. Bunun gibi sorunlarda, iştahsızlık artabilir. Ayrıca, anne ve babanın ayrı yani boşanmış olmaları da, çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyeceği için, yemesinde ve içmesinde aksaklıklar meydana getirecektir. Bununla beraber, anne ve babalarında hataları vardır. Özellikle, yemek yediği takdirde verilen ödül ve yemediği zaman verilen cezanın olumlu sonuçları yoktur. Olumlu sonuçları olmadığı gibi, olumsuz sonuçlarda doğurabiliyor. Yemek yemeyen çocuklar için tavsiye niteliğinde, iştah açıcı çözümlerden ise şu şekilde bahsedebiliriz: