Diyetisyen Gizem Şeber’den, çocuğun gelişiminin yaşına uygun olmasını için öneriler…

Çocuğunuzun yaşına uygun bir şekilde büyümesini ve gelişmesini istemeniz çok doğaldır ancak kimi zaman bu isteğiniz, bir tutku halini alır ve sizi yanlışlara doğru sürükler. Çocuğunuzun sağlıklı büyüyüp gelişmesi için, dikkat etmeniz gereken en temel nokta; beslenmesinin sizin beslenmeniz ile aynı olmadığını bilmeniz ve beslenmenizde sağlıklı kabul edilen bazı yiyeceklerin, çocuğunuz için uygun olmadığı gerçeğini kabullenmenizdir.

Diyetisyen Gizem Şeber: “Çocuğunuzun, büyüme ve gelişmesini olumsuz etkileyebilecek en temel durum, yetersiz beslenmedir. Eğer çocuğunuz, yaşına göre ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve besin öğelerini tam anlamı ile karşılayamıyorsa, beslenme yetersizliği oluşur. Buna paralel olarak da çocuğunuzun, zihinsel ve bedensel gelişimi olumsuz etkilenir.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Dengesiz beslenme, diğer önemli bir sorundur. Çocuğunuzun bazı besinlere aşırı düşkün olması, bazı besinleri ise hiç tüketmemesi dengesiz beslenmesine sebep olur. Bu durumda, büyüme ve gelişmesi için gerekli olan besin öğelerinin bir kısmını aşırı alırken, bir kısmı hiç alınamaz ve bedensel-zihinsel gelişimi sekteye uğrar.”

Çocuğunuzun zihinsel ve bedensel gelişiminin yaşına uygun olmasını istiyorsanız, bazı kurallara özellikle uymanız gerekir.

İşte çocukların gelişimini olumsuz etkileyen besinler

Kepekli ekmek, pirinç, makarna