yemek yiyen çocukÇocuğumun beslenme çantasına neler koysam? 15 eylül tarihi itibarıyla eğitim öğretim başladı. Kreş ve okul çağın Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerinin en zirvede olduğu evre. Çocukların gereksinimlerini karşılayacak hem besleyici değeri yüksek hem de severek tüketebilecekleri gıdalarla beslenmeleri gerektiğini söylüyor. “Çocuğunuzu okula uygun özelliklerde ve uygun besinlerle doldurulmuş bir beslenme çantası ile yollamanız çocuğunuzun sağlıklı bir büyüme ve gelişme sağlayabilmesi için önemli bir anahtardır.” diyen Gıda ve Beslenme Uzmanı Fatoş Mangas Bıçakçı, beslenme çantasında en önemli besin olan süt ve süt ürünlerinin mutlaka bulunmasına dikkat çekti.

Çocuğun beslenme çantasında uzun ömürlü sütlerin yer almasının daha uygun olacağını söyleyen Bıçakçı, “Çünkü bu sütler kutuları açılmadığı müddetçe oda sıcaklığında da güvenle saklanabilirler. Sütün menüde bulunmadığı günlerde küçük paket yoğurtlar ya da kutu ayranlar beslenme çantasında yer almalıdır.” diyor. Oda sıcaklığında saklanması en zor olan besin grubu et ürünleri olduğu için beslenme çantasına konulan bu tür besinlerin bekletilmeden tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. “Beslenme çantalarında en sık yer alan ürün yumurta. Yumurtanın çocuğa yararlı olmasını istiyorsanız yumurtayı 7 dakika haşlamalısınız.” diyen Bıçakçı, et ürünlerinden salam, sosis, sucuk ve bunlara benzer besinlere beslenme çantasında yer verilmemesinin daha doğru olacağını söylüyor.

TENEFFÜSTE MEYVE TÜKETİLMELİ

Beslenme çantasında en sık yer alan ürünlerden biri de tahıl ürünü ekmek. Ekmeğin dışında çocuğun menüden sıkılıp dışarıda satılan besinlere yönelmemesi için bir dilim kek bir-iki parça böreğin de beslenme çantasına konulabileceğini söyleyen Bıçakçı, “Patates salatası ya da pirinç pilavı gibi besinler beslenme çantasında yer almamalı. Çünkü bu tür besinlerin oda sıcaklığında bekletilmesi sağlıklı değildir.” diyor.