ek gıdaBazı çocuklar her şeyi yer. Bu şekilde davranmalarının nedeni bence doğal yapılarıdır. Diğer bir neden ise bazı anne babaların yemek konusunu mesele haline getirmemeleridir. Çocuğunuzun yemek sorunu yaşamaması için yemek vakitlerinin önemini unutmayın. Bırakın çocuğunuz kendi kendine yemek yesin. Masadaki yemekleri ağızlarına alabildikleri sürece buna karışmayın. Ayrıca çocuklarınıza sağlıklı yiyecekler sunun, böylece ne tercih ederlerse etsinler sağlıklı yiyecekler yemiş olurlar. Unutmayın, tercihler aynı besin grubu içinden yapılmalıdır: elma ya da armut, taze fasulye ya da bezelye, yoğurt ya da peynir gibi.

Birçok anne babanın yaptığı hatayı yapmaktan kaçının: Yemekten önce çocuklarının çok fazla su içmelerine izin vermeyin, çünkü yemek vakti geldiğinde çocuk açlık hissetmediğinden bir şey yemez.

 

Beslenme uzmanlarına göre dengeli beslenme için herkesin ihtiyacı olan yiyecekler şunlardır:

  • Her gün yemekte A vitamini içeren en azından bir sebze ya da meyve bulundurun. Örneğin kayısı, kavun, havuç, ıspanak ya da yer elması.
  • Her gün en azından C vitamini içeren bir sebze ya da meyve yiyin. Örneğin portakal, greyfurt ya da domates. Bu tavsiyemiz elbette bir yaşından büyükler için geçerlidir.
  • Her gün en azından bir kez enerji veren yiyecekler yiyin. Örneğin elma, muz, incir erik, armut, çilek, bezelye, ıspanak ya da patates.
  • Her hafta en azından birkaç turpgiller yiyin. Örneğin brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ya da kabak.

Bu listeye göre ne kadar sağlıklı besleniyorsunuz? Gülmeyi kesin, bu diyeti uygulamanın kolay olmadığını biliyorum, özellikle de çocuğunuz hızlı bir şekilde büyüyüp bir şey yemezken. Ayrıca her gün beş kez ailenize sebze ve meyve yedirmek zorunda olduğunuzu da unutmayın. Bu da kolay değildir. Bu yiyecekler her gün yiyemiyorsanız en azından her iki günde bir yemeye çalışın. Her iki günde bir yemek hiç yememekten çok daha iyidir.