Çocuk beslenmesi çocuklarda sağlıklı beslenme çocuklarda dengeli beslenme rafine karbonhidrat karbonhidrat


Bunların en kötüsü şekerdir, ancak beyaz ekmek ve makarna, beyaz pirinç ve beyaz buğday, pirinç ya da başka tahıl unundan yapılmış her şey neredeyse aynı derecede kötüdür. Bebeğinizin beyni çalışmak için karbonhidrata ihtiyaç duyar. Bu nedenle de karbonhidrat açısından zengin yiyecekler isteyecektir. Ne var ki, rafine karbonhidrat aşırı bir hızla ansızın enerjiye dönüşür. Bu da bebekte bir enerji yükselişinin ardından uzun bir bitkinlik dönemine yol açar.

Günlük kalori ihtiyacının yarısını almış olsa da beyin için gereken enerji sadece yarım saat için yeterli olacaktır. Hızla enerji sağlayan yiyecekler verilen çocuklarda duygudurum ve davranış dalgalanmaları görülür. Bu tür hızlı enerji salınımı diyabet ve obeziteye de yol açabilir. Rafine karbonhidratlarla ilgili ikinci sorun sadece kalori içermeleridir.

Bebeklerin her gün çok miktarda kalori almalarına gerek yoktur ve tek porsiyon rafine karbonhidrat, ihtiyacı olan kalorinin büyük bir bölümünü sağlayabilir. Sorun, bu kalorilerle birlikte bebeğin besin maddesi almamış olmasıdır; bu kaloriler ‘boş’tur. Bu durumda bebeğin diyetinde besin açısından zengin yiyeceklere daha az yer kalır. Söz konusu küçük mideler olduğunda, her lokmanın işe yaramasına dikkat etmeniz gerekir. Rafine karbonhidratlarla ilgili üçüncü sorun bağımlılık yapmalarıdır. Avcı-toplayıcı olduğumuz ve günün sonunu getirebilmek için yeterli kalori bulmaya çabaladığımız çağlarda meyve olarak beyaz ekmek veren bir ağaç çok değerli olurdu. O günlerde besin açısından zengin yiyecekleri bol bol tüketirdik ve sorun kalori açısından zengin bir yiyecek bulabilmekti.