Çocuğumla restorana giderken nelere dikkat etmeliyim? Çocuğum restoranda yaramazlık yapıyor. Çocuklarla dışarıda yemek yerken nelere dikkat etmeli? 1 yaş 0 – 1 yaş bebekler 1-4 yaş 4 yaş çocuğu


Çocuğunuzla sorun yaşamadan dışarıda yemek yemenin bir yolu da hazır yemek satan yerlerdir. Ancak hazır yemek satan res­toranların beni en rahatsız eden tarafı sıraya girmek zorunda ­olmanızdır. Çünkü çocuklar ayakta durup beklemekten nefret ederler ve çeşitli yollarla kaçarak ya da ortalıkta koşuşturarak yemeklerin yanında verilen oyuncaklara bakmaya çalışırlar. Bununla da kal­mayıp sırayı ayıran kalın ipe asılırlar.

Bu yüzden benim tavsiyem bu şekilde ayakta sıraya gireceğiniz yerlere değil arabayla uğra­yarak yiyecek satın alabileceğiniz yerlere gitmenizdir. Böylece siz yiyecekleri alana kadar çocuklarınız arabada emniyet kemeriyle bağlı olarak güven içinde sizi beklerler. Ayrıca aldığınız bu yiyeceklerle bir cafeye, yakın bir parka ya da oturarak yemek yiyeceğiniz başka bir yere giderek rahatlıkla yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Ancak hazır yiyeceklerin çocuklar için pek de faydalı olmadığını size ha­tırlatmam gerekir. Çocuklarınızı ev yiyecekleriyle beslemeyi ter­cih edin. Hem yağlarının yanmadığından hem temiz olduğundan hem de sağlıklı olduğundan emin olursunuz. Özellikle temizliğin­den emin olmadığınız hiçbir yerden çocuklarınıza yiyecek almayın. Etinin, yağının ve servis edilen tabakların güvenilirliği sizin ve be­beğinizin sağlığı için çok büyük önem taşır. Ona vereceğiniz içecek kutularının temizliği de çok önemlidir. Meyve suyu ya da herhangi bir içeceğin kutusundan içmek istiyorsa mutlaka ona önce kutuyu yıkamasını ve ağzını dayayacağı yerin temizliğinden emin olma­dan hiç bir şeyi ağzına almamasını küçük yaşta öğretmelisiniz.