bebeklerde dudak şişmesi bebeklerde dudak çatlaması ani dudak şişmesi dudak şişmesi ve uyuşması üst dudak şişmesi dudak şişmesi tedavisi dudak şişmesi nasıl iner alt dudak şişmesi


1-4 yaş
Kızımın ilk yaş gününde çekilen fotoğrafı çok güzel. Saçları gayet temiz ve kıvırcık, üzerinde çok tatlı güzel bir elbise var, pastası mükemmel ancak dudakları normal boyutlarının 2 katı oranında şişmiş. Kızımın dudakları şiştiğinde üzerine buz paketi koymama izin vermedi bu nedenle dudakları büyüdü! Bunu önlemenin en iyi yolu, ona meyve buzundan yapılmış bir lolipop vermekmiş. Lolipopun içindeki buz şişliği indiriyor ve o da şişlikten keyif alarak kurtuluyor.

Dudakta şişme rahatsızlık verse de, genelde önemli bir problem değildir. Yaralamalar, alerjiler ve enfeksiyonlar dudak şişmesinin en yaygın nedenleridir. Ama dudak şişmesine ek olarak, nefes almakta da zorluk çekiyorsanız, hemen tıbbi yardım almalısınız.

Dudak Şişmesi Nedenleri
Dudak şişmesi genelde dudağınızı bir yere çarptığınızda ya da yaraladığınızda ortaya çıkar. Ama tek sebep bu değildir.

 • Dudağı Yaralama; Dudağınızı bir şekilde yaraladığınızda dudakta şişme oluşması muhtemeldir.
 • Alerjiler; Alerjiler dudak şişmesinin en yaygın ikinci nedenidir. Birtakım maddelere karşı alerjisi olan insanlarda, bu maddelerle temas sonucu dudak şişmesi ortaya çıkabilir.
  • Lateks Alerjisi: Doğal kauçuk olan latekse alerjisi olan insanlarda cilt kaşınma, şişme gibi belirtiler gösterir. Özellikle lateks kullanılan yataklarda uyuyan insanlarda ister istemez dudaklarını bu maddeye temas ettirmeleri sonucu görülür.
  • Penisilin Alerjisi: Dudak şişmesine ek olarak kurdeşen, döküntü ve kaşınma görülür.
  • Gıda Alerjisi: Yumurta, balık, laktoz, fıstık, soya, zeytin veya süt neden olabilir.
  • Kozmetik Ürünleri Alerjisi: Dudak nemlendiricisi, dudak merhemi veya ruja karşı bazı insanlarda alerji oluşabilir.
  • Polen Alerjisi: Özellikle bahar zamanları ortaya çıkan polen alerjisi burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı ve kaşıntının yanında dudak şişmesine neden olabilir.
 • Vitamin Eksikliği; Dudaklarda şişme bazen de vitamin eksikliği sonucu oluşur, özellikle B grubu vitamin eksikliğinden. Eğer dudaklarınızın köşeleri şişiyorsa, vitamin eksikliği sebebiyle olması muhtemeldir.
 • Uçuk; Uçuklar virüslerin neden olduğu, sıvı toplanmış kabarcıklar ortaya çıkaran bir enfeksiyondur. Uçuklar dudağın üstünde veya kenarlarında olabilir. Ayrıca herpes simplex virüsünün dudak dokularına saldırmasıyla da ortaya çıkabilir. Bu durumda dudaklarınız iltihaplanmış gibi görünür ve ufak bir dokunuş bile ağrı yapabilir.
 • Anjiyoödem; Yediklerinize böcek ısırıklarına ya da ilaçlara karşı vücudun gösterdiği alerjik bir reaksiyondur. Yüzün, dilin ve dudağın şişmesine neden olabilir.
 • Enfeksiyonlar; Mantar, virüs veya bakteri nedeniyle oluşan enfeksiyonlar dudak şişmesine neden olabilir. Eğer dudaklarınız çatlamışsa, enfeksiyonlar açıklıklardan girebilir.