4 yaş sosyal becerilerim

4 yaşındaki çocuğa anne baba nasıl davranmalı, 4 yaşinda erkek çocuğa nasil davranilmalidir, 4 yaşındaki erkek çocuğa nasıl davranmalı, 4 yaş çocuğa nasıl davranmalı, 4 yas cocuga nasil davranmalı, 4 yaş çocuğa nasıl davranmalıyız, 3-4 yaş çocuğa nasıl davranmalı, 4 5 yaşındaki kız çocuğuna nasıl davranmalıyım


3-5 yaş arası bazı ekollere göre çocuğun cinsel kimlik gelişimi ve toplumsal kuralları içselleştirmesi için kritik dönem. Bu dönemde eksik kalan şeyler çocuğun gelecekte kurallara uymada ve ikili ilişkilerde zorluk çekebileceğine işaret edebilir. Çocuk, kendisinin ve başkalarının daha farkında olur. Nelerin kabul edilebilir, nelerin edilemez olduğunu daha iyi anlasa da bu konuda hala kafası karışıktır. Karşı cinsten olan ebeveyne yakınlık gösterip, aynı cinsiyetten olanla rekabete girmesi beklenir. Özenmeler ve kıyaslamalar da bunun bir parçası olabilir. Bu dönemde çocuğun duygusal yükü ağır olan birçok konuyu çözmesi gerekir. Bu dönemde sınırlar koymak ve nedenlerini çocuğa anlatmak önemli. Anne-babaların iyi bir problem çözücü olması ve kendilerini bu anlamda geliştirmeleri için bu dönem aslında bir fırsattır. Duygularınızı kontrol edebilir, iyi ifade edebilir ve bunu nasıl yaptığınızı çocuğunuza öğretmeye çalışırsanız, sizinle çatışan değil, içindeki çatışmalı hali size aktarmaya çalışan bir çocukla karşılaşırsınız.

4 yaş sendromunda anne-babalar ne yapmalı?
En çok yaptığımız hata, durumu “kriz” olarak değerlendirmek. Kalp krizi olur, ekonomik kriz olur… Sözcük olarak duygusal anlamı yüklü sözcükleri aradan çıkarmak gerekiyor bence. Genel olarak durumu yorumlama biçimimizi daha pozitife çevirirsek daha sakin kalabiliriz. Öfke patlamaları ve cezalar özellikle katı kurallar, kıyaslamalar çocuğu daha çok kaygılandırır ve bu dönemde takıntılar ortaya çıkabilir. Sakin kalmak ve ona hayatta rehberlik etmek için kendimizi güçlendirmek, iyi bir çocuk-yetişkin ilişkisi için anahtarımız.