Emzirme & Anne Sütü

Emzirme & Anne Sütü

emzirme-ipuclariEmzirmek bebeğiniz için en iyisi ve en sağlıksıdır üstelik anneler içinde sağlık açısından tavsiye edilir. Fakat her zaman çok kolay değildir. Sizler için özenle hazırladığımız, uzmanlar tarafından her platformda tekrarlanan, emzirmeye başlama, emzirmede karşılaşılan sorunları çözme, fazla anne sütünü sağma ve emzirmeyi bırakma ile ilgili birçok makale anneliğe adım attığınız bu ilk günlerde ve bebeğinizi emzirdiğiniz süreçte siz, annelere kılavuz olacak. Bunların yanı sıra siz emziren annelere alkol ve ilaç tüketimi, sütünüzü artıracak besinler ve bebeğinizin doyup, doymadığı hakkında sayısız tavsiyeleri bu başlık altında bulacaksınız.

Yeni bir araştırmaya göre anne sütünün faydası çok ama zekayı doğrudan etkilemiyor. Anne sütü, bebeklerin sağlığı ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için büyük önem taşıyor. Biliminsanlarının bu konuda herhangi bir şüphesi yok.

Yapılan yeni bir araştırma ise anne sütünün bebeklerin zekalarını olumlu etkilediği yönündeki yaygın kanıyı doğrulamıyor. Yeni araştırmayı yapan biliminsanlarına göre bebeklerin daha akıllı olması anne sütünden ziyade, annelerinin zekasıyla alakalı.

Neredeyse 80 yıldır anne sütü ve bebeğin zekası arasında bağlantı arayan araştırmalar yapılıyordu. Bu araştırmaların büyük bir kısmında anne sütüyle beslenen çocukların daha zeki olduğu sonucuna ulaşılmıştı.

Anne sütü, bebeklerin normal büyüme ve gelişmesini sağlayacak en ideal yapıdadır. Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünün yerini tutamaz.

Doğum sonrası ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmelidir. Anne sütü verirken suya bile gerek yoktur. Kesinlikle şekerli su ve pirinç unu da verilmemelidir. Anne sütü mükemmel bir besindir ve bebeğin büyümesi ve gelişmesi için tek başına yeterlidir. Verilen her ek gıda (su bile olsa) bebeğe tokluk hissi verecek ve emmeyi azaltmasına neden olacaktır. Ayrıca hastalanma riskini artıracaktır. Anne sütü içeriğindeki anti-mikrobiyal maddeler ve immünoglobulinlerle bebeği ilk aylarda enfeksiyonlara karşı korur. Dört aydan önce çocuğun ek gıdaları çiğnemek için dişleri henüz yoktur ve sindirime yardımcı olacak tükürük salgısı ve enzimleri de görece yetersizdir. Ek gıdaların erken alınması sindirim bozukluğuna neden olabilir.

Emzirmeye ne zaman başlanmalı?

Emzirmeye, doğumu izleyen ilk birinci saatte hemen başlanmalıdır. Göğüslerde süt yapımının erken uyarılması, süt yapımının devamlılığı açısından çok önemlidir. Doğumu izleyerek anne sütüne ne kadar erken başlanırsa, annenin süt verme süresi o denli uzun olmaktadır.

Emzirme sıklığı nasıl olmalı?

Emzirme sıklığı, bebeğin isteğine göre belirlenir. Doğumdan sonraki ilk günlerde sütün az gelmesi durumunda, endişelenip formül sütlere hemen başlanmaması ve emzirmeye devam edilmesi gerekmektedir.

Emzirme sonrası ne yapılmalı?

Her emzirilmeden sonra, memelerin herhangi bir şeyle silinmesi gereksizdir. Günde 1 kez sabunla yıkamak yeterlidir. Her emzirmeden sonra bir miktar anne sütü meme başlarına sürülmelidir.

Emzirme pozisyonu önemli mi?

Emzirme pozisyonu  çok  önemli bir  konu,  yanlış  bir  emzirme  hem  bebeğin  iyi  beslenememesine,  hem  de  annenin meme  başlarının  çatlamasına  neden  olur. Öncelikle  memenin  anatomisiyle  işe  başlayalım. Süt  keseleri  meme  başında  değil,  kahverengi  dokuda  bulunur,  bu  yüzden  tüm  kahverengi  doku  bebeğin  ağzına  girip  basınca  maruz  kalmazsa  bebeğin  ağzına  süt  akmaz,  bu  da  bebeği  kızdırarak  meme  başını  çiğneyip  zedelemesine  sebep  olur. Bebeğin ağzı geniş açık, alt  dudak dışa dönük  olmalı, bebeğin  çenesi memeye dokunmalıdır.  Bebeğin ağzının üzerinde görülen göğsün kahverengi kısmın büyüklüğü altta  kalandan   daha fazla olmalıdır.

Yanlış  pozisyon ise; bebeğin ağzının geniş açık olmaması ve dudakların karşıdan bakıldığında ıslık çalar gibi gibi ileriye uzanması,  alt dudağın içe dönük olması ve bebeğin çenesinin memeye dokunmaması yanlış bir pozisyondur. Bu durumda   bebeğin ağzının üzerinde ve altında kalan kahverengi kısım eşittir.

Emziren annelere işe başlarken öneriler:

Her şeyden önce iş yerinde sıvı tüketimine ve gün içinde alınan gıdalara dikkat edilmelidir. Günlük sıvı tüketimi 3 litrenin altında kalmamalıdır. Ara öğünler asla atlanmamalı; kuru kayısı, ceviz gibi arada atıştırılacak ve kan şekerinizi dengede tutacak yiyecekler tüketilmelidir.

  • Çalışan bir annenin öncelikle bir süt sağma makinesi alınması gerekir.
  • Eğer annenin sütü çoksa, işe başlamadan önce günde en az bir kez süt sağılarak, ufak bir depo oluşturmalıdır.
  • İş yerinde süt sağmak için uygun bir ortam sağlanmalıdır. Bu konu için gerekli izinler alınmalıdır.
  • 3–4 saatte bir sağılan süt, buzdolabında saklamalı, eve götürülürken buz kalıpları arasında, özel soğutuculu bir çantada taşınmalıdır.
  • Elde edilen sütler, saklama poşetleri içinde buzdolabında 24 saat, iki kapılı buzdolabının buzluğunda 3 ay, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir. Süt saklama poşeti içinde bulunan sütler, bebeğe verilmeden önce ılık su dolu bir kap içerisinde ısıtılabilir.
  • Isıtılan süt kaşıkla, bu amaçla üretilen küçük plastik kadehlerle bebeğe verilmelidir. Bebek sütü bu şekilde almıyorsa, biberon da kullanılabilir.
  • Yakınlık hissi için anneler, bebeğin resmi veya ona ait bir giysisini iş yerine götürülebilir.
  • Anneler, evden çıkarken ve işten döner dönmez bebeğini emzirmelidir.