çocuklarda kıskançlıkÇocuklar en zor dönemlerini kardeşleri doğduğunda yaşarlar: çocuklar için en önemli varlık olan anneyi paylaşmak ve onu yitirmek endişesi taşırlar. Bu duygular çocukta; annenin, gebeliğinin son aylarında yorgun olup kendisi ile eskisi gibi ilgilenememesi ile başlar. Ebeveynlerin kardeş kıskançlığını en aza indirmek noktaları şu şekilde açıklayabiliriz :

·Çocuğu yeni gelen kardeş için hazırlamak, onu bu konuda bilgilendirmek çok önemlidir
·Eğer çevrede varsa yeni doğmuş diğer bebekleri çocuğa göstermek, ileride evde nasıl birşeyle karşılaşacağı hakkında fikri olmasını sağlamak gerekir.
·Bebek doğmadan, büyük çocuğa bebeğin gelmesiyle annenin ona karşı hissettiklerinde hiçbir azalma olmayacağını anlatmalı ve bebek doğduktan sonra da tutarlı bir şekilde çocukla özel olarak ilgilenmelidir.
·Anne bütün çocuklarla ayrı ayrı zaman geçirmelidir.
·Anne kardeşin bakımını yaparken baba da çocukla ilgilenlidir.
·Büyük çocuktan kardeşinin bakımı için yardım isteyerek onun aile için ne kadar önemli olduğunu hissettirmeli, bebekle arasında bir bağ oluşmasına yardımcı olunmalıdır.
·Ona her zamanki gibi davranın;ilgi çekmek için çocukça davranışlar -ağlayarak istediğini elde etmek gibi- da bulunursa buna tepki vererek bu davranışı takviye etmeyin.
·Kardeşlere eşit şekilde davranmaya çalışmak yerine onlara ayrı ayrı kendi özelliklerine gore davranın, önemli olan eşitlikten çok adalet duygusudur.
·Çocuğu bebeğin gelişine hazırlamak için oynayabileceği bir kardeşi olacağını söylemek her zaman kıskançlığı gidermez, aksine körükleyebilir. Küçük bir çocuk bu olayın hayatına getireceği değişiklikleri algılayacak kadar olgunlaşmış ve deneyimli değildir.