kırmızı elbiseli bebek 

Bebek yeni doğduğunda nasıl yatırılmalı sorusu yeni anne babaların hep tereddüt ettiği bir konudur. Eğer aksini gerektiren tıbbi bir neden yoksa, bebeğinizi her zaman sırtüstü yatırın. Araştırmalar arka üstü yatırmanın yüz üstü yatırmadan daha güvenli olduğunu göstermektedir. Bebek büyüdükçe yana doğru ya da kendisi için daha rahat bir konumda yatmaya başlar. Yana yatması yüzüstü yatmasından daha az risklidir, ve ani ölüm olasılığı altı aylıktan büyük bebeklerde çok düşüktür.

Bebeği, ayakları karyolanın ayağına değecek biçimde sırtüstü yatırın. Bu, onun aşağıya kaymasına ve örtünün başına dolanmasına engel olur. Karyoladayken başını açıkta bırakın ve örtü veya battaniyeyi yatağın kenarlarına sıkıştırın. Bir yaşından önce bebeği yastıkta yatırmayın. Odanın çok sıcak olmamasına ve bebeğin terlememesine dikkat edin. Karnına dokunarak vücut ısısını daha iyi anlayabilirsiniz. Oda sıcaklığının 16 derece ile 20 derece arasında olmasını sağlayın ve odada bir termometre bulundurun. Kalın yorgan kullanmayın, bebeğin terlemesin neden olabilir.

Risk altında olanlar

Bebeğin yanlış yatırılmasından dolayı ani ölüm gerçekleşebilir. Ani ölüm her bebekte meydana gelebilir ama bazıları daha büyük risk altındadır. Bunlar;

Erken doğmuş bebekler, düşük doğum ağırlığı olanlar
Ana-babaları sigara içenler
İkizler
Genç ve yoksul annelerin bebekleri
Nedeni bilinmemekle birlikte erkek bebekler kızlardan daha fazla risk altındadır
Başka çocukları da olan 25 yaşın altındaki annelerin bebekleri
Riskleri azaltmanın diğer yolları