Bebeklerde pamukçuk bebeklerde pamukçuk belirtileri bebeklerde pamukçuk nedenleri bebeklerde pamukçuk tedavisi


Bebeklerin dünyaya geldikten sonraki ilk 3 ayını tanımlayan yenidoğan dönemi, anne-babalar için heyecan vericidir. Hayatlarına yeni katılan küçük bebeklerini tanımaya, onun ihtiyaçlarını anlamaya çalıştıkları bu dönem onlar için mucizevidir. O ilk aylarda kendilerini adeta bir rüyadaymış gibi hissederler ve bu mutlu tablonun bitmesini hiç istemezler. Ancak ara sıra çıkabilecek bazı sorunlar nedeniyle bu mutlu tablo geçici de olsa bozulabiliyor. İşte pamukçuk hastalığı da bu sorunlardan biri.

Hisar Interconnental Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen, pamukçuktan korunmanın en iyi yolunun hijyen olduğunu söylüyor ve Dr. İzlem Göçmen, tedavinin aksatılmaması gerektiğinin de altını çiziyor. Anne sütü alan bebeklerde pamukçuk daha az görülür. Özellikle dezenfekte edilmeyen biberon veya emzik pamukçuğa neden olabilir.

Tedavi edilmezse ağrılı olabilir. Vücut direnci normal olan bir bebekte genelde ağız içinde sınırlı kalan bu mantar, vücut direncinde problem olan bebeklerde kana karışabilir. Ağır akciğer enfeksiyonlarına veya daha farklı enfeksiyonlara da neden olabilir.