Bebek emzirmek bebeği ilk kez emzirmek bebek nasıl emzirilir emzirme problemleri yeni doğanı emzirmek


Bebeğini emziren annelere bakıp bunun kolay bir iş olduğunu düşündünüz. Konuşmayı kaçınmadan veya ağızlarındaki lokmayı çiğnemeye devam ederken düğmelerini çözüp bebeğe meme veriyorlar. Becerikli bir şekilde, hiç davranışlar (refleksler, kas tonusu, el-ağız aktivitesi);fizyolojik durumun nasıl kontrol edildiği(bebeğin üzüldükten sonra kendini yatıştırması veya başkaları tarafından avutulması)ve stres reaksiyonu (ürkme refleksi).

Brazelton testinde bebeğin ortalama performansından çok bebeğin en iyi performans puanını alması önemlidir ve testi yapanlar yenidoğandan en iyi sonucu almak için ellerinden gelen her türlü çabayı (genellikle annenin yardımını da alarak)gösterirler. Çoğu doktor düşük doğum ağırlıklı veya nörolojik problem işareti saptanan bebeklerde bu testi kullanır. Paniğe kapılmadan, dünyanın en doğal işiymiş gibi bebeği emzirmeye başlıyorlar. Bebeği ilk defa emzirdiğinizde hiçbir şey doğal gelişmez. O kadar yoğunlaşmanıza ve konsantrasyonunuza rağmen bebeğin memenizi emmesini sağlamak bir yana, bebeği meme ucunuza bile yönlendiremiyorsunuz. Bebeğiniz yaygaracı;siz hayal kırıklığına uğramış durumdasınız,sonuçta her ikiniz de gözyaşlan içinde kaldınız.

En temel annelik işlevinde bile başarısız olursanız, anneliğinizin ilerki döneminde başarısız olmanız işten değil diye düşünüyorsunuz.Emzirme sutyenini kaldırıp atmayın. Başarısız olmadınız, sadece emzirmeye yeni başladınız. Emzirme içgüdüsel değildir ve öğrenilmesi gerekir. Bebeğiniz eve kendinize biraz zaman tanıyın, bir süre sonra size de kolay geldiğini fark edeceksiniz. Bunları akılda tutmanız işe yarayacaktır.