Bebeklerde brazelton testi brazelton testi nedir bebek davranışları bebek davranışlarının ölçümü


Brazelton testi bebek doktoru T. Berry Brazelton tarafından geliştirilen, Apgar testinden daha karmaşık olduğu ve daha çok zaman aldığı halde bazıları tarafından bebeğin ilerdeki gelişimini daha iyi gösterdiği düşünülen bir testtir.

30 dakika süren -genelde birkaç günde yapılır- bu testte birkaç uyaran (ziller, renkler,şekiller, çıngıraklar, ışık) kullanılarak yeni doğanın çevreye yanıt verme biçimi ve uyum durumu incelenir. Bu testte dört tip davranışa bakılır:

  • etkileşimsel davranış (bebek insanlarla nasıl etkileşiyor; bebeğin dışardan etkilere uyanık olması ve sarılmaya verdiği tepki);
  • motor davranışlar (refleksler, kas tonusu, el-ağız aktivitesi);
  • fizyolojik durumun nasıl kontrol edildiği (bebeğin üzüldükten sonra kendini yatıştırması veya başkaları tarafından avutulması)
  • stres reaksiyonu (ürkme refleksi).

Brazelton testinde bebeğin ortalama performansından çok bebeğin en iyi performans puanını alması önemlidir ve testi yapanlar yeni doğandan en iyi sonucu almak için ellerinden gelen her türlü çabayı (genellikle annenin yardımını da alarak) gösterirler. Çoğu doktor düşük doğum ağırlıklı veya nörolojik problem işareti saptanan bebeklerde bu testi kullanır.