emzirme ve sağlıklı beslenmeEmzirme
Sağlık uzmanları siz ve bebeğiniz için önemli yararları olan emzirmeyi şiddetle önermektedir. Anne sütü bebeğin gelişimi için yeterli olan proteini, yağları ve karbonhidratları doğru miktarda içerir. Anne sütü aynı zamanda bebeği mide hastalıklarından öksürük, ve soğuk algınlığından ve böbrek ve kulak enfeksiyonlarından koruyan antikorlar içerir. Emzirilen bebeklerde kabızlık sorunu az görülür. Uzun süreli emzirme, egzama, yiyecek alerjisi ve astıma karşı bağışıklık sağlar. Emzirilen bebeklerin ağız ve diş sağlığı daha iyi, görme yeteneği ve zeka düzeyi daha yüksektir. Bunlara ek olarak emzirme, gebelikte yerleşen fazla yağları kullanarak forma girmenizi sağlar.

Emzirmeye Başlamak
Emzirmek ilk başlarda kolay olmayabilir; düzenli duruma gelmesi zaman alır, ama hem sizin göstereceğiniz sabır hem de bir sağlık uzmanının yardımı sorunları çözecektir. Ve Aşağıdaki biçimde sağlıklı olarak emzirme yapılabilir:

Ağzı iyice açık ve alt dudağı meme ucu altında geriye doğru kıvrılmış olmalıdır.
Ağzı meme ucunu ve çevresindeki koyu renkli deriyi kapatmış olmalıdır.
Çene kasları kulağına doğru uzanacak biçimde ritmik olarak hareket etmelidir.

Meme uçlarının yara olması emzirme pozisyonunun yanlış olmasından kaynaklanır. Bebeğin doğru bir biçimde emip emmediğini kontrol edin. Ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok süt gelir. Zaman tutarak emzirmeniz gerekmez, ama bir göğsünüzdeki süt boşalmadan ötekinden emzirmeye başlamayın. Kilo alıyorsa ve günde 6 ile 8 arasında bez değiştiriyorsanız yeterli besleniyor demektir.