yenidoğan ağızda tükürük birikmesi morarma

bebeklerde ağızda tükürük birikmesi yeni dogan bebeklerde tukuruk yeni doğan bebek morarması bebeğin ağzında tükürük birikmesi yenidoğan ağzında tükürük yeni doğan bebeklerde ağızda tükürük bebek ağzında tükürük bebeklerde tükürük fazlalığı


Doğumdan sonra temizlenmesine rağmen devamlı olarak bebeğinizn ağzında tükürük birikiyorsa, bu durum yemek borusunun kapalı olduğunu işaret edebilir. Çocukta her beslenmeyi takiben öksürük ve morarma görülmesi yemek ve nefes boruları arasında, ince bir kanalcıkla geçiş olduğunu düşündürebilir. Bir an önce bebeğinizin doktoruyla bu durum hakkında görüşmenizi tavsiye ederiz.

  • Bebekte Morarma Kalp Hastalığı Belirtisi
  • Bebeklerde Ağız Çevresinde Morarma
  • Bebeklerde Morarma Neyin Habercisi?
  • Bebeğin Boğazına Yabancı Cisim Kaçması Ve İlk Müdahale

Tükürük Nedir?
Tükürük, vücudumuzda tükürük bezlerinin salgıladığı ve başta sindirim olmak üzere pek çok alanda vücut sisteminin işleyişini kolaylaştıran bir maddedir. Bir gün içerisinde yetişkin bir insan ortalama olarak 2 litreye yakın tükürük üretmektedir. Vücutta bulunan fazla tükürük miktarı ise çeşitli yollar ile dışarı atılmaktadır. Ancak kimi durumlarda vücut normalden fazla tükürük üretimi yaparak, bu tükürüğün ağızda birikmesine neden olmaktadır.

BebekSayfasi.Com olarak bebek sağlığı ve gelişimi ile ilgili annelerimizin en çok merak ettiği konuyu ay ay bebek gelişimi sayfamızda bulabilirsiniz. Ayına göre bebeklerin karşılaştıkları sağlık problemleri ve gelişim sorunları detaylı olaran annelerimize sunulmuştur.

Tükürük Birikmesinin Nedenleri 3 Şekilde İncelenebilir
Bunlardan ilki, ağız içi sistemde meydana gelen bozulmalar ya da hastalıklardır. Tükürük içinde bulunan bazı enzimler, pamukçuk, aft gibi maddelerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum ise böylesi bir hastalığa yakalanan kişinin normalden fazla tükürük üretmesine neden olmaktadır.