bebeklerde gürültülü bağırsak hareketi 

Yenidoğan Bebeğin Hareket Kabiliyetleri
Yenidoğan bir bebek bir müddet gözlemlendiği takdirde bir takım hareketler yaptığı rahatlıkla anlaşılabilir. Bebeklerinin sağlıklı gelişip gelişmediği, yaşıtlarından farklı mı olduğu, gelişimlerinin düzgün mü olduğu gibi konular her annenin merak etmesi gereken konulardır. Her annenin bu konularda bilgi sahibi olmasının bebeğin gelişimi açısından son derece önemli olduğu unutulmamalıdır. Bir problem olmasa da yeterince gelişmediğini fark edebilmemizi sağlayan, bu farkındalık sayesinde bu yönlerin gelişmesine olanak sağlayan yegane bilgilerdir. Bebeklik dönemi, insan hayatında duygusal gelişim, motor gelişim ve zeka gelişimi gibi birçok gelişim ile ilgili en hızlı dönemdir. Bu dönemdeki gelişim özelliklerinin iyi bilinmesi sonraki gelişimini de büyük ölçüde olumlu etkilemektedir. Bu nedenle yenidoğan bir bebeğin hareketlerini bilmek büyük önem arz etmektedir.

Bir İki Haftalık Bebeğin Hareket Kabiliyetleri
Bu kısa dönemde bebek tek hareketleri olarak yakalama, emme, arama gibi yeni doğan dönemine ait refleksler (otomatik hareketler) yapabilmektedir. Bebek kolları ve bacakları hafif bükülmüş olarak yatar. Ayrıca zaman zaman annenin bakışını yakalayıp ona bakabilir. Bu durumda ona bakarak, gülümsenmelidir. Bebek bulanık görür. 20-25 cm mesafeyi seçebildiği için onu tutanı çok rahat görebilir. Henüz başını kaldıramaz, yatarken dönemez ve oturamaz. Sakin olduğu kısa dönemler olacaktır; bu dönemlerde ona şarkı söylenmeli, konuşulmalıdır.

Bir Aylık Bebeğin Hareket Kabiliyetleri
Bir aylık bebek bu dönemde görebilir, duyabilir, tat alabilir, acıyı hissedebilir. Başını tutabilir, karın üstü yattığında başını sağa-sola çevirebilir. Bebek emerek kendini sakinleştirmeye çalışabilir. Agu- ıkınma sesi- kumru sesi-mırıldanma gibi sesler çıkarmayı deneyebilir. Kısa süreli izleyebilir, yakın tutunca dikkatle bakabilir. Anneyi tanımaya çalışarak onu tanıdığını belli edebilir. Annenin sesini duyunca sakinleşebilir. Bu dönemde el ve ayaklarının farkına varmaya başlamaktadır.