yenidoğan yoğun bakım ünitesiYeni doğan dönemi bebeğin çevreye uyum sağlamaya çalıştığı ve hayatının en önemli zaman dilimidir. Yeni doğanlarda kafada doğuma bağlı travmalar ve şişlikler ortaya çıkabilir. Göz kapakları, el, kol ve bacaklarda hafif şişlikler normaldir. Birkaç gün ve hafta içinde kaybolur. Doğum esnasında bazı bebekler çıkımda kafası sıkışabilir. Bebeğin kafatası ve derisi arasında yumurta büyüklüğünde şişlik oluşur. Şişlik en erken 20 gün, en uzun altı ay gibi bir sürede iner. Bazı bebeklerde sarılık uzun süre şişlikten dolayı düşmez. İlaç tedavisi yoktur. Zamana bırakılır. Sadece bebek büyüdükçe saçı o bölgede çıkmaz.

Bebek doğunca topuk kanı alınır. Beş gün sonrada sarılık testi için kan vermeye tekrar hastaneye gelmeleri söylenir. Bir ay dolunca ilk aşısı yapılır. Göbek kordonu düşer. Geç düşerse göbek ucunda nohut büyüklüğünde çıkıntı oluşur. Bebeğin canını acıtmayan (yakma adı verilen) bir yöntemle küçültülür. Yine bu süreçte gözde çapaklanma görülür. Eller yıkandıktan sonra kaynatılıp soğutulmuş suya pamuğu ıslatarak hafifçe dokunarak silinir. Cildinde kızarıklar oluşur ve iki hafta kadar sonra geçer. İsilik ve pişik olabilir.

Bebeklerde görülen bir diğer hastalık ise yalancı kabızlıktır. Bebek yatar pozisyonda ıkınamadığı ve makat kasları güçlenmediği için kakasını biriktirir 3 günde bir yapar. Eğer kaka sulu kıvamda ise normaldir. Fakat küçük, yuvarlak ve sert ise 5 gün sonrasında fitil yapılır. Yine geçmez ise çocuk doktoruna götürülür. Bebek ek gıdalara geçince ve hareketi arttıkça kabızlığı düzelir