Bebeklerde refleks takibi nasıl yapılmalı? Yeni doğan bebeklerde hangi refleksler bulunur? Bebeklerde refleks kontrolü nasıl yapılır?


Ürkme refleksi

Ani veya yüksek ses veya düşme hissi bebeğin bacaklarını,kollannı ve parmaklarını aniden germesine, geriye doğru yay gibi gerilmesine, kafasını geriye atmasına, sonra kollarını göğsüne doğru geri çekip yumruklarını sıkmasına neden olur. Süre: 4-6 ay.

Babinski refleksi

Ayak tabanı topuktan parmağa doğru hat şeklinde çizildiğinde ayak içe kıvrılır ve parmaklar yukarı kalkar. Süre: Altı ayla iki yıl arasında değişir; sonradan parmaklar içe kıvrılmaya başlar.

Emme refleksi

Yanağına hafifçe dokunulan bebek uyaranın yönüne doğru döner, ağzını açar ve emmeye hazır hale geçer. Süre: 3-4 ay sürer; bu refleks bebek uyurken de görülebilir.

Yürüme veya adım atma refleksi

Bebek koltuk altından desteklenmiş bir şekilde, masa veya düzgün bir yüzey üzerinde ayakta tutulduğunda sanki “adım” atacakmış gibi bir bacağını ve sonra ötekini kaldırır; bu refleks dördüncü günden sonra belirginleşir. Süre: Değişkendir fakat tipik olarak iki ay sürer (Bu refleksin varlığı bebeğin erken yürüyeceğine işaret etmez).

Yakalama refleksi

Bebeğin yüzü öne bakarken, kolları bükülmüşken ve işaret parmağı avuç içine doğru sıkılmış durumdayken bebeğin eli parmağı tutacak şekilde bükülür. Yenidoğandaki tutma refleksi tüm vücut ağırlığını destekleyecek kadar güçlü olabilir. Süre: Üç, dört ay sürer.

Tonik ense refleksi