Yeni doğan bebeklerde uyku yeni doğan bebeklerde uyku düzeni bebeğe gece gündüz kavramı nasıl öğretilir bebeklerde uyku düzeni yeni dogmus bir aylik bebek resimleri


Hayatının ilk ayında küçük bebeğinizin günde 16 – 18 saat uykuya ihtiyacı vardır. 24 saatlik döngüsü sık ve kısa uyanıklık ve uyku sürelerine bölünmüştür. Bütün uyku dönemleri normal olarak en fazla iki ya da dört saattir ve her uykusundan acıkmış olarak kalkar! Ayrıca, bebeğiniz gündüz ve geceyi de ayırt edememektedir. Bunu ancak, ilerleyen birkaç ayında öğrenebilecektir.

Vücudunun sizinkine benzer günlük (ya da gece – gündüz) ritmini geliştirmesi için yaklaşık altı ay geçmesi gerekir. Bununla birlikte, siz de bu öğrenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz; onu gündüz beslerken farklı, gece beslerken farklı davranabilirsiniz. Gündüz emzirirken, dikkatini çekmek ve etkileşimini artırmak için onunla sohbet edebilir; buna karşılık gece emzirirken ışıkları kısarak ve mümkün olduğunca az gürültü olmasına özen göstererek uyaranları azaltabilirsiniz.

Bebeğinizin ilk iki ayında onun uyuma ve beslenme davranışları hakkında gerçekçi olmayan beklentiler içine girmemelisiniz. Belli bir düzen oturtmak için bu dönem uygun bir zaman değildir, bebeğinizin beslenme ve uyku düzenini oturtmak için endişelenmeniz sadece sizin ve bebeğinizin üzerinizde gereksiz baskı yaratacaktır. Bu dönemde, bebeğiniz istedikçe onu besleyin ve bebeğiniz uyuduğu zamanlarda siz de mümkün olduğunca sık uyumaya çalışın.