pamukçuk hastalığı

yeni doğan bebeklerde pamukçuk nedenleri bebeklerin ağzında beyaz lekeler pamukçuğun nedenleri bebekler pamukçuk enfeksiyonunu nereden kapar


Bebeğimin ağzında beyaz bir şeyler var. Bunun süt kalıntısı olduğunu düşünüyordum fakat firçaladığım zaman kanamaya başladı.

Sizde veya bebekle sizin aranızda mantar dolaşıyor. Pamukçuk olarak bilinen mantar enfeksiyonu bebeğinizin ağzında sorun oluştursa da, aktivitesine daha önceden doğum kanalında monilyal (Monila sınıfı mantar) enfeksiyon olarak başlamıştır ve bebeğinizin bu enfeksiyonu aldığı yer de orasıdır.

Bu enfeksiyonun etkeni Kandida albikans’dır ve bu organizma normalde ağız ve vajinada yaşar. Diğer mikroorganizmalarla aynı anda kontrol edilir ve genelde problem çıkarmaz. Fakat bu denge bozulduğu zaman – hastalık, antibiyotik kullanımı ve hormonal değişiklikler (gebelik gibi) – mantar için uygun olan ve enfeksiyon semptomlarına neden olan koşullar oluşur.

Pamukçuk bebeğin yanaklarının iç taraflarında ve bazen de dilde, damakta ve dişetlerinde peynire veya lora benzeyen çıkıntılı beyaz lekeler şeklinde görülür. Kabuklar kalktığında altından kırmızı bir bölge çıkar ve kanama olabilir.

Pamukçuk en çok yenidoğanlarda görülür fakat bazen daha büyük bebeklerde de görülebilir; özellikle de antibiyotik verilen bebeklerde bu enfeksiyon oluşur. Pamukçuktan kuşkulanıyorsanız doktorunuza danışın. Maya enfeksiyonunun kendisi tehlikeli değildir ancak ağrı yapar ve bebeğin beslenmesini aksatır.  Ender olarak, antifungal ajanlarla tedavi edilmezse komplikasyonlar görülür. Bebeklerde pamukçukla ilgili daha fazla bilgiye Pamukçuk Enfeksiyonu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.