Bebeklerde görme bebeklerde görme duyusu bebeklerde görme yetisi bebeklerde göz gelişimi bebeklerde görme gelişimi yenidoğan bebeklerde görme mesafesi yeni doğan bebek görme mesafesi yenidoğan bebeklerin görüş mesafesi kaç cm’i geçmemelidir


Yeni doğan bebeğinizin görme yetisi oldukça zayıftır; yaklaşık 20 santimden uzak cisimlere odaklanması zordur. En iyi odaklandığı mesafe emzirirken onunla yüzünüz arasındaki uzaklıktır. Sizin yüzünüze bakmak üzere doğmuştur ve gözlerinize uzun uzun dikkatle bakmak öğrendiği ilk becerilerden biridir. İlk altı hafta içinde bakışlarının daha fazla odaklandığını ve daha uzun sürdüğünü fark edebilirsiniz. Bebeğiniz gözlerinize bakarken başınızı eğmeyi deneyin-onun da başını eğdiğini görebilirsiniz!

On dokuzuncu yüzyıl psikologlarından William James, yenidoğanın yaşadıklarının ‘gürüldeyen, uğuldayan bir karmaşa’ olduğunu öne sürmüştü. Bu doğru olabilir ya da olmayabilir ancak yenidoğanların aldıkları uyaranları sınıflandırmak üzere programlandıkları kuşku götürmez bir gerçektir. Yenidoğan bebeğinizin üzerinde ilk çalıştığı şeylerden biri gözleriyle gördüğü görüntünün hangi parçalarının birbirine ait olduklarını çözmektir. Bir nesnenin bittiği ve diğerinin başladığı yeri anlayana kadar nesneleri sınıflandırma ve öğrenmeye başlayamaz. Bir Güney Amerika efsanesine göre yerliler ata binmiş birini ilk kez gördüklerinde, insan ve atın aynı canavar yaratığın parçaları olduğunu düşündüklerinden dehşete düşmüşler. Bebeklerin kafasında bu tür bir karışıklık vardır, önceden deneyiminiz olmadığında bu karışıklığın üstesinden gelmek zordur.

Bebekler Alice Harikalar Diyarında’ki geri kalan kısmı olmadan sadece gülümsemesi bir belirip bir kaybolan Cheshire kedisini karşılarında görseler hiç şaşırmazlardı. Televizyon masa örtüsünün bir parçası mı? Masa örtüsü alttaki zeminin bir parçası mı? Bu problemi çözmekle ilgilendiklerinden bu yaştaki bebekler en çok iki şeye bakmak isterler: Kenarlar ve hareketler. Yeni doğmuş bebeğiniz size baktığında yüzünüzün çevresini sistematik olarak incelediğini fark edebilirsiniz. Başınıza yüzünüzün dış hatlarını değiştiren bir eşarp taktığınızda bebeğiniz sizi tanımayabilir. Bebekler, haklı olarak, keskin tezat alanlarının nesnelerin kenarlarını gösterdiğini sanarlar. Birçok hayvan gördüklerini bu şekilde işlemektedir-zebraların üstündeki keskin çizgiler hayvanın gerçek biçimini gizlediğinden kamuflaj görevi yapar. Bebeğinizin kenarlara olan bu merakını teşvik etmek için belirgin çizgileri ve canlı zıt renkleri olan oyuncak, bebek eşyası ve bebek odası dekorasyonunu tercih edin.