Yeni doğan bebekle temas yeni doğan bebekle bağ kurmak yeni doğan bebeklerde duygusal bağ yeni doğan bebeği sevmeme korkusu yeni doğan erkek yiğenime duygusal yazı


Acil bir şekilde sezaryen doğum yaptım vedaha bebeğimle duygusal bağ kuramadan bebeği yoğun bakım bölümüne aldılar. Bunun aramızdaki ilişkiyi etkileyeceğini düşünüyorum.

Doğumda bebekle bağ kurma fikri artık geçerliliğini kaybetmiştir. Doğumdan sonraki ilk 24 saatin 16’sında bebekle yakın temas içinde olmanın anne-bebek ilişkisi açısından iyi olduğu teorisi ilk defa 1970’lerde ortaya atılmıştır. Son araştırmalarda bunun çok anlamlı olmadığı gösterilmiş ve teorinin ilk savunucuları tarafından bu kavramın yanlış anlaşıldığı dile getirilidiyse de popülerliğini koruyan bir görüştür.Bu, sonuçları karmaşık olan bir kavramdır.

Bir yandan birçok hastane bebeği hemen bebek odasına alıp anne-bebek arasındaki ilk bağlanmayı yıkmak yerine yeni annelere (ve hatta babalara) doğumdan sonraki ilk dakikalarda bebeklerini tutma, 1 O dakikadan bir saate kadar olan sürelerle kucaklama ve emzirme olanağı tanırlar. Bu karşılaşma anneye ve bebeğe erken dönemde deri ve göz teması kurma fırsatı sağlar vebu pozitif bir değişikliktir.

Öte yandan, cerrahiyolla doğum yapanlar, travmatik vajinal doğum geçirenler, bebekleri özel bakıma alınanlar veya doğumdan hemen sonra bebeklerini kucaklarına alamayanların yavrularıyla yakın ilişki kurma şanslarını kaybettiklerini düşünme eğilimleri vardır. Bazı anneler bu olayı o kadar büyütürlerki bebeklerinin sağlığını tehlikeye atma pahasına davranırlar.

Birçok uzman anne-çocuk bağlanmasının hemen doğumda gerçeklemeyeceği görüşündedir. Yeni doğmuş bebeğin herhangi bir insanla anında temas kuramayacak kadar ilkel bir yaratık olduğunu düşünürler; bebek bırakın ömür boyu sürecek bir bağ kurmayı, bir hafta veya daha uzun zaman geçtikten sonra annesini tanımaya ancak başlar.