Bebeklerde doğum izleri çeşitleri nelerdir? Bebeklerdeki doğum lekeleri zamanla geçer mi? Bebeklerde doğum izleri tedavi gerektirir mi?


Bebeğimde ilk gözlemlediğim şey, yani onun kız olduğunu gördükten sonra, kasığının üzerindeki çıkıntılı, parlak kırmızı lekeydi. Sonradan geçecek mi?

Kızınız sizden ilk bikinisini almanızı istediğinde bu çilek renkli doğum izi, diğer doğum izleri gibi, çoktan kaybolmuş olacaktır. Elbette bir doğum izine bakmak kabullenmesi zor bir işarettir. Bazen bu iz silikleşmeden önce biraz daha büyüyebilir ve doğumdan bir süre sonrasına kadar ortaya çıkmaz. Küçülmeye veya silikleşmeye başlamadan önce günden güne meydana gelen değişiklikleri gözlemek zordur. O nedenle bazı doktorlar doğum izindeki değişiklikleri fotoğrafla saptarlar ve lezyonu düzenli olarak boyunu ölçerler. Bebeğinizin doktoru böyle yapmazsa kendinizi rahatlatmak için bunu kendiniz yapmalısınız.

Doğum izleri birçok şekilde, renkte ve dokuda olabilir ve şu kategorilerde toplanır:

Çilek renkli hemanjiyom

Bu yumuşak, çıkıntılı, çilek rengindeki doğum izi bir çil kadar küçük ve bir bardak altlığı kadar büyük olabilir ve fetüsün gelişmesi sırasında dolaşım sisteminden kopan olgunlaşmamış vasküler maddelerden oluşur. Doğumda görünür olabilir veya yaşamın ilk haftalarında aniden ortaya çıkabilir;o kadar yaygındır ki her 10 bebekten birinde bu iz vardır. Çilek renkli doğum izleri bir miktar büyüyebilirler fakat sonunda gri renge dönüşürler ve 5-1O yaşlarında tamamen ortadan kaybolurlar. Anne-babalar çok belirginleşen izleri (özellikle de yüzdekileri) tedaviyle gidermek isterlerse de bu tip izlere büyümedikleri veya görme gibi işlevleri etkilemediği sürece hiç müdahalede bulunmamak en iyisidir. Tedavi, kendi kendine iyileşmesine izin verme yaklaşımından daha çok komplikasyona yol açar. Bebeğinizin doktoru tedavi önerirse birkaç seçenek söz konusudur. En basit olanlar kornpresyon ve masajdır ve bu izin ortadan kaybolmasını hızlandınr. Çilek rengi hemanjiyomların daha agresif tedavileri arasında steroidlerin kullanımı, ameliyat, X ışınları veya lazer tedavisi, kriyoterapi (kuru buzla dondunna) ve sertleştirici ajanların uygulanmasıdır (varisli venlerdeolduğu gibi). Birçok uzman bu doğum izlerinin %0.1 ‘inde cerrahi müdahale gerektiğini düşünür. Çilek hemanjiyoın (zaman içinde veya ameliyatta küçülür) kalıcı bir doku bıraktığında plastik cerrahiyle durum düzeltilebilir. Bazen, çilek rengindeki iz kendiliğinden yada üstü kaşındığı veya çarpıldığı için kanayabilir. Basınç uygulanması kan akışını düzeltebilir.