Bebeklerde beyin gelişimi yeni doğan bebekte beyin gelişimi yeni doğanda beyin gelişimi yeni dogan çocuk beyin gelişimi bebeklerde beyinde dalgalanmalar bebeklerde beyinde dalgalanma yeni doğan bebeğin beyin gelişimi yeni doğan bebeğin beyin gelişimi için ne yapılmalı


Bebeğiniz, yaşamının ilk haftalarında en temel işlevler üzerinde çalışacaktır. Her ne kadar bu işlevler küçük olsa da, bebeğinizin çok çaba harcaması gerekecektir.

Bebekler bu dönemde tüm ihtiyaçlarını göbek kordonundan sağlamak yerine beslenme, sindirim ve solunum gibi temel işlevlere alışırlar. Gündüz ve gece gürültülü dış dünya koşullarında uyumayı öğrenirler. Kollarını bacaklarını oynatacak alan olmasına alışırlar. Görme, işitme, tat alma, koklama ve dokunma duyularıyla alıştırma yaparak duyuları aracılığıyla ulaşan yeni izlenimler yumağını çözmeye başlarlar. Son olarak, bebeğinizin duygulanım sistemi bu muazzam biyolojik değişiklikler ve sel gibi akarak gelen yeni enformasyonla başa çıkmaya çalışacaktır.

Bebek, çok kısa bir süre önce bir anlamda sadece annesinin bedeninin bir parçasıydı. Şimdi dış dünyada olmasına rağmen yine annesine çok yakın olmak zorundadır: Bedeni ve zihni sürekli yardım almadan gelişemez. Bebeklerin bakıcıları tarafından beslenmeleri ve sıcak tutulmaları gerekir, ancak bunun yanı sıra annenin yanlarında olması psikolojik durumlarını uyarlamalarını sağlar. Bebeğiniz çıplak ve ıslak olarak dünyaya geldiğinde, sizin bedeninizle ısınması için yanınızda olması gerekir: Sizin cildinize temas etmesi onun beden ısısını düzenleyecektir. Aynı şekilde yaşamın ilk yıllarında onunla uyum içinde olan duygusal ve psikolojik yönlerden dengeli bir erişkinin yanında bulunması zihnine ve bedenine akın akın gelen yeni izlenimleri karşılamasına yardımcı olacaktır.