Yaşam şekli bebekli yaşam bebekli yaşama alışmak bebekli yaşamdan korkmak bebek sonrası evlilik doğum sonrası evlilik doğum sonrası yaşam tarzı


Gerçekten de bebeğimin doğmasını dört gözle bekliyorum. Fakat, kocamın ve benim alıştığımız yaşam biçiminin tamamen değişeceğinden endişe duyuyorum.

Annenizin nesli için, yaşam tarzındaki bir değişiklik sorun oluşturmamaktaydı. Birçok genç çift, liseyi ya da üniversiteyi bitirdikten hemen sonra evlenip çocuk sahibi oluyordu ve çocuksuz bir yaşam biçimi geliştirme şansları yoktu. Anne ve babalarının evinden çıkıp doğru kendi evlerine yerleşmekteydiler ve bildikleri tek yaşam biçimi aile-merkezli bir yaşamdı.

Bugünün annesi, okulu bitirdikten sonra yıllarca bağımsız ve ben-merkezli (sık sık dışarıda yemek yemek, istediği hafta sonu kayak yapmak ya da botla gezintiye çıkmak, gece geç saatlere kadar dans edip yatakta uzun ve keyifli sabahlar geçirmek,yalnızca temiz ve kuru giysilerle dolu bir dolaba sahip olmak) bir yaşam sürmekten hoşlanmaktadır. Ayrıca canı istediği zaman ve istediği yerde sevişmeye de alışık olabilmektedir.

Bu yaşam biçiminin korkunç bir sonla noktalanması gerekmez. Fakat, gerçekte, bazı radikal değişikliklere gereksinim vardır. Artık, Fransız limanlarında yiyemeseniz de yüksek sandalyeleri olan ve yerdeki halıya dökülen bezelyelerin ve havuçların tolere edilebildiği aile-tarzı lokantalarda ara sıra öğlen ve akşam yemekleri yenebilir. Bundan sonra, canınızın istediği haftasonunu evden uzakta geçiremeyeceksiniz (planlama çok daha fazla önem kazanmaktadır ve çanta hazırlamak daha karmaşıktır). Fakat, yine de eğer istiyorsanız, evden uzaklaşmanın bir yolunu bulabilirsiniz -çoğunlukla bebeğinizle, nadiren yalnız- (biberon kullanıyorsanız ya da bebeğiniz sütten kesilmişse). Eğer vals yapıp, ardından bebeğinizi sabah 2 ‘de ve daha sonra 6 ‘da beslemek için uyanamayacağınızı düşünüyorsanız,gece geç saatlerdeki dansların yerini erken saatlerdeki bir sinema ya da konser alabilir.