yenidoğan bebek nasıl yıkanır, yeni doğan bebek banyosu


Arda annesine diyo ki;
Annelerin gülü, hani hatırlar mısın yeni doğduğum zaman beni nasıl yıkadığını o zaman ki anımızı tüm annelere anlatmama ister misin? Hem onlar da yararlanmış olur. Mesela yeni anne olan bir teyze, yeni doğan bebeğin nasıl yıkanacağını bilmeyebilir. İşte bu yüzden yeni doğan bir bebeğin nasıl yıkanacağını arkadaşlarla toplanıp yazı haline getirmeye karar verdik. Eğer sizinde bizler gibi yeni doğan bir bebeğiniz varsa o zaman size yardım edelim. Yazmış olduğumuz önerilere kulak verin!

Doktor amcalarımın da sıkça söylediği gibi doğumdan hemen sonra bebeklerin üzerindeki sıvılar buharlaşıp, ısı kaybına yol açıyormuş. Bu neden dolayı, ilk yeni doğan bebek banyosunun doğumdan hemen sonra yapılması önerilmez. O yüzden bebek tamamen dış ortama ayak uydurup ve anne sütüyle beslenmeye başlandıktan sonra, bebeğinizin ilk banyosu hastanedeki hemşireler tarafından yapılır. Bebeklerin ilk banyosunun zamanı doğumdan sonra ilk 12-24 saat aralığında olmalıdır.

Bebeklerin yani bizlere bebek kordonumuz düşene kadar banyo yaptırmayın! Bebek kordonu düşene dek, ilk 7-10 gün içerisinde bizi silerek temizleyebilirsiniz. Bebekleri silerek yapılan banyo da bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıda yazılanları sırasıyla yapolur mu yeni doğum yapan teyzeciğim?

Yeni Doğan Bebeği Yıkarken Nelere Dikkat Etmeli?

Banyodan önce bizim rahat olmamız açısından birkaç kat yapılmış yumuşak havlunun ya da yumuşak bir minderin üzerine sırtüstü bizi yatırın. Rahatça temizleme yapabilmek için tüm giysilerimizi çıkartıp bizi havlu ile sarın.