bebek bakimi, bebek bakımı, bebek bakımı oyunu, bebek bakımı ay ay, bebek bakımı iş ilanları, bebek bakımı kitapları, bebek bakımı kitabı, bebek bakımı nasıl olmalı


Yeni doğan bebek bakımı tavsiyeler

Hamilelik testi yapıp olumlu sonuç aldığınız günden bu yana süren heyecanlı bekleyiş sona erdi ve o harika an geldi: yeni doğan bebeğiniz kollarınızda! Bu olağanüstü annelik hissini yaşarken, bebeğinize nasıl bakacağınızı düşünüp endişebilirsiniz. Sakin olun, ‘Yüksek Topuklar’ olarak bu kutsal yolculukta yanınızdayız ve size yeni doğan bebek bakımı için tavsiyeler sunuyoruz.

1. Bebeğin ilk sağlık kontrolleri yapılmalıdır

Yeni doğan bebek ilk 48 saat içinde sağlık personeli ya da hekim tarafından değerlendirilmeli, ayrıntılı muayenesi yapılmalıdır. Erken dönemde ortaya çıkan yeni doğan sarılıkları ayrı bir önem taşır. Yine ilk 48 saat içinde bebeğin koyu renkli, şekilsiz, yapışkan nitelikli ille kakasını yapması beklenir. Anüsün (dışkı açıklığı) kontrol edilmelidir.

Muayene öncesi ve sırasında annenin katkısı alınmalı, öykü alma yanı sıra muayene sonuçları yönünden anne bilgilendirilmelidir. Ancak bu bilgilendirme, annenin gereksiz yere kaygılanmasına yol açmayacak biçimde yapılmalıdır. Bunun içinde gerekli iletişim teknikleri uygulanmalıdır.

2. Yeni doğan bebek hassastır

Yeni doğan bebek ani uyaranlara (ses, ışık,temas gibi.) tepki verir, sıçrar, kollarını açar, ağlayabilir. Normal bir yeni doğan refleksidir. (moro refleksi ) Yine bir başka refleks, emme refleksi olup anne karnında iken de var olduğu gösterilmiştir.

Yeni doğan bebeğin cildi, gri-beyaz renkli, yapışkan bir madde ile kaplıdır. Bebeğin hassas cildini korur, üşümeyi önler.