yenidoğan bebek özellikleri

yeni doğan bebeklerde görülebilecek durumlar rahatsızlıklar fıtıklar yeni doğan başı derisi gözleri organ gelişimi yenidoğan kulağı tüy var


Yeni doğan bebek mükemmel bir vücut yapısı, etkili refleks sistemi ve genlerinde gelecekteki gelişmesini belirleyecek bilgi ile donanmış olarak dünyaya gelir.

Başı:
Diğer vücut organlarına göre baş daha büyüktür. Vücut uzunluğunun dörtte biri oranındadır. 5-6 yaşlarına doğru baş çevresi yetişkin insan başı gibi olur. Normal doğum sonucunda baş, doğum kanalından geçtiğinden dolayı uzamış olabilir. Yeni doğan bebekte baş kemikleri arasında boşluklar bulunur. Bu boşluklara bıngıldak denilir. Bıngıldaklar bebeğin doğumunu kolaylaştırır ve beynin gelişmesini sağlar. Doğumda 6 tane bıngıldak vardır. Bunlar doğumdan kısa bir süre sonra kapanırlar. En önemlisi, tepedeki eş kenar dörtgen biçimindeki bıngıldaktır. Bu bıngıldak yaklaşık 1 – 1,5 yaş civarında kapanır. Sağlıklı bir bebekte bıngıldağın çökük veya kabarık olmaması gerekir.

Bıngıldağın anormal bir görünüm aldığı durumlarda hemen doktora başvurmak gerekir. Çünkü bıngıldağın erken veya geç kapanması beynin gelişmesi için önemli bir etkendir.

Gözleri:
Yeni doğanın göz rengi genellikle bulanık, koyu lacivert gibidir. 2 ay civarında kendi rengini alır. Fakat göz rengindeki değişim 2 yaşına kadar sürebilir.