Bebeklerde lekeler bebeklerde deri lekeler bebeklerde cilt bakımı bebeklerde cilt sağlığı bebeklerde döküntüler bebeklerde konak


Zamanında doğan yeni bebeğin derisi pembe renklidir. Doğumun 2’nci-10’uncu günleri arasında deride 5-15 mm çapında tedavi gerektirmeyen döküntüler olabilir. Ayrıca alında ve burunda toplu iğne başı gibi sarı-beyaz renkli döküntüler görülebilir, bunlar tedavi gerektirmez, kendiliğinden geçer. Terlemeye bağlı olarak vücutta toplu iğne başı büyüklüğünde isilik adı verilen kırmızı döküntüler olabilir. Cildi kuru ve temiz tutulup, sık banyo yaptırılırsa kısa sürede iyileşir. Az kilolu, gününden biraz geç doğan bebeklerin derisinde,tedavi gerektirmeyen ve normal sayılan, kuruma ve soyulma olabilir. Rahatlatmak için bebe yağı kullanılabilir.

Bazı mikrobik deri hastalıklarında, deri sanki haşlanmış gibi su toplar ve soyulur. Bu durum ciddi olup hemen tedavi gerektirir. Bazı bebeklerin başlarında konak adı verilen saçlı derideki yağsı madde ve dökülen hücrelerin oluşturduğu bir kabuk görülür. Zorla çıkarmaya çalışılmamalıdır. Banyodan önce bebek yağı veya tatlı badem yağı ile başa masaj yapılarak konaklar yumuşatılır. Yumuşayan konaklar bebe şampuanı ile yıkanıp gevşemesi sağlanır. Böylece gevşeyen konakları zorlamadan ve bebeğin canını acıtmadan çıkarmak mümkün olur.

Prematüre doğan bebeklerde, özellikle sırt kısımlarında, ince sarı renkli tüycükler görülebilir. Bunlar 2-4 hafta içinde dökülür. Normal bir durumdur. Bazı bebeklerde göz kapaklarında ve ensede daha sık olarak alında ve dudaklarda, deriden kabarık olmayan, kırmızı renkli, bebek ağladığı ve ıkındığı zamanlarda rengi koyulaşan lekeler görülebilir. Bunlar, biraz genişlemiş ve deri yüzeyine yakınlaşmış kılcal damarların oluşturduğu görüntülerdir. İlk aylarda biraz büyürler ve genellikle 2 yaş civarında kaybolurlar.