Bebek gelişimi bebek gelişme çağı bebek gelişme dönemi bebeklerde gelişme geriliği bebeklerde gelişme takibi


Çocukluk çağının en önemli özelliği büyüme ve gelişmedir.Beden gelişiminin en hızlı olduğu dönem döllenmeden itibaren başlar, bebek 1 yaşına gelene kadar devam eder.

1 yaşından sonra büyüme ve gelişme ilk yıldakine nazaran azalarak devam eder. Çocuğun beden gelişimini yetersiz beslenme, enfeksiyonlar, çevre koşulları, sosyo-ekonomik gibi etkenler önemli derecede etkiler.

Her anne ve baba çocuklarını sağlıklı ve gürbüz olarak görmek ister. Bebek bakımının en önemli amacı da budur. Çocuğun büyümesi yavaşladığı veya durduğu zaman hastalıktan, yetersiz beslenme gibi olumsuz koşullardan şüphelenmek gerekir. Bunun için bebeğinizin gelişimini düzenli olarak takip etmelisiniz. Bunu başlangıçta ayda bir,daha sonraları 3 ayda bir olarak takip edebilirsiniz.

Çocuğun gelişimi takip edilirken anne ve babanın dikkat etmesi gereken bir husus, rakamlara çok fazla bağımlı olmamaktır. Gelişim için verilen rakamlar, her zaman ortalamayı gösterir. Sizin çocuğunuz bu ortalamanın biraz altında veya biraz üstünde olabilir. Her çocuğun kendine özgü bir gelişimi vardır. Bunun için telaşlanmanıza gerek yok. Aylık muayenelerde doktorunuz size gelişiminin normal olup olmadığını söyleyecektir.

Çocuğunuzda gelişmenin durduğunu veya yavaşladığını fark ederseniz, mutlaka doktorunuza gösterin. Aşağıda, boy, kilo ve baş çevresinin normal gelişimi verilmiştir. Sizin çocuğunuz bu tablolara uymayabilir. Bu veriler sadece genel bir fikir vermek içindir. Çocuğunuz genel tablodan 150-200 gr. eksik diye yorum yapmanızı gerektirecek bir durum değildir. Önemli olan hastalık belirtisi olacak derecede bir geriliğin olup olmamasıdır.