yeni doğan bebek taşıma 

Yeni doğan bebekler tabiri caiz ise kendilerine özgü bir yaşam formu içindedirler. Çok küçük ve savunmasızdırlar, sürekli uyurlar ve kakaları oldukça farklıdır. İşte dokuz aydır beklediğiniz bebeğiniz karşınızda ve siz “Peki şimdi ne yapacağım?” diye düşünüyorsunuz.

Tek yapacağınız şey onu sevmektir. Bir yaşına gelene kadar bebeklerin sevgi ve şefkat içinde huzurlu bir ortama ihtiyaçları vardır. Bebeğinizi kucağınıza alın ve ağlamalarına yanıt verin. Onu görmezden gelmeyin. Bu davranışlar güçlü ve sağlıklı bir ilişki kurabilmek için çok önemlidir. “Bebeği kucağınıza alırsanız onu şımartırsınız” saçmalığına kulak asmayın. Bu mümkün değildir. Bir bebeği nasıl şımartabilirsiniz ki! Çocuğunuzla konuşmak, zihinsel gelişimine oldukça faydalıdır ve dil yeteneğini artırır. Ayrıca şarkı söyleyin! Evet, tüm gün boyunca şarkı söyleyin. Bebekler kendilerine şarkı söylenmesini severler.

Yeni doğan bir bebek ne yapar?

Yeni doğan bir bebek sizin yaptığınız birçok şeyi yapabilir; öksürür, hapşırır, esner ve hatta hıçkırabilir (işin ilginç yanı, henüz ana rahmindeyken bile hıçkırabilir). Kendini rahatsız ya da yalnız hissettiğinde ağlar. Korktuğu zaman altına yapar. Refleksleri bir meme bulup emme üzerine yoğunlaşmıştır. Yeni doğan bir bebek birkaç metreyi görebilir fakat odaklanamaz. Bu nedenle yüzünüzü bebeğinize yaklaştırmadan kaçınmayın.

Bebeğiniz doğumdan hemen sonra hareketlenebilir. Muhtemelen ilk olarak size bakacaktır. Açlığını dile getirmek için ellerini ağzına götürecek ve ağzı ile dilini oynatacaktır. Ayrıca her ne kadar gözleri kapalı olsa da gözlerini ve vücudunu da oynatacaktır.