kural 

Bilindiği üzere, gelişim bilişsel, duyuşsal ve devinişsel olarak doğum öncesinden itibaren anne karnında başlamaktadır. Yıllardır uzmanlardan, daha çok düzenli beslenme, bebeğe zararı olabilecek ilaçları kullanmama, sigara ve alkolden kaçınma gibi birtakım gerekli uyarılar gelmektedir. Hiç şüphesiz ki, bunların çoğu bebeğin bilişsel ve devinişsel gelişimi için oldukça dikkate alınması gereken önemli noktalardır.

Bebeğin Anne Karnındaki Dilsel ve Duyuşsal Gelişimi
Uzmanların görüşüne göre; bebek anne karnında 16. haftasından itibaren çevrede olup biten sesleri farkına vararak ayırt edebiliyor ve değişik kalp ritim hareketleriyle birtakım tepkilerde bulunuyor. Ayrıca, bebek 26. haftasına ulaştığı zaman da annesinin sesini ayırt edebilecek olgunluğa erişmiş oluyor. Bu da annenin bebeğiyle çok erken zamanda iletişime geçmesini gerekli kılıyor.

Bebeğe daha anne karnındayken hikaye kitabı okuma, ya da onunla yavaş yavaş sakince konuşma, özellikle klasik müzik dinletme, gürültülü ve tartışmalı ortamlardan kaçınma çocuğun doğum öncesi dönemde sağlıklı dilsel ve duyuşsal gelişime sahip olabilmesi için gerekli olan özellikleridir. Doğum sonrası dönemde ise, bebeğin annesi, babası ve yakın çevresi bebek henüz yeterli olgunluğa erişmediği için onunla iletişim kurmaktan kaçınmamalıdır. Çünkü hiçbir şekilde iletişim ve etkileşim içerisine giremeyen bebekler ileriki yaşlarda kekeleme hastalığına maruz kalmakta, duygu ve düşüncelerini ifade etmekte ciddi güçlükler yaşamakta ve daha da kötüsü konuşamamaktadır. Aile bebekle sürekli olarak konuşarak daha çok anne, baba, mama gibi basit kelimeleri kullanarak iletişime geçmeye çalışmalıdır. Bunun yanında, bebeğe doğduktan sonra da masallar anlatmak ve ya masal kitapları okumak, sakin klasik şarkılar dinletmek de çocukların dilsel gelişimini pozitif yönde etkileyecektir.