Prematüre bebek prematüre bebek tedavisi yaşama şansı olmayan bebekte tedavi


Bebeğimiz doğduğunda, beyninin bir bölümü yoktu. Doktorlar, yaşama şansının olmadığını söylediler ama ömrünü biraz uzatabilecek bir ameliyat yapabileceklerini bildirdiler. Neye karar vereceğimizi bilemiyoruz.

Uzun süre yaşama umudu olmayan bebeklerin tedavi edilip edilmemesi ve yaşam desteğine bağlı durumda yaşatılıp yaşatılmaması konusu, birçok toplumun henüz karar veremediği genel bir etik konudur ama bu sorun artık sizin kişisel sorununuz olmuş durumdadır.

Bu konuda karar vermeden önce ailenizle, bebeğin doktoruyla ve bir din adamıyla konuşmanızda fayda vardır. Bunun için gerekli zaman, hemen her defasında mevcuttur. Böyle bir zaman yoksa bile bebeğinizin doktoruyla konuşma olanağını her zaman bulabilirsiniz. Doktor size, yaşatıldığı taktirde çocuğunuzda beklenen yaşam kalitesi hakkında fikir verecek, uygulanması düşünülen tedavinin çocuğun yaşam kalitesini mi düzelteceğini, yoksa yalnızca ölümünü mü geciktireceğini söyleyecektir.

Kararınızı verirken, topladığınız bütün bu bilgileri kullanın ama asıl, yüreğinizin sesini dinleyin: Ne yönde olursa olsun bu karar, sizin için en iyisi olmak durumundadır. Yaşamasından ümit kesilen çocukların ana babaları bazen, çocuklarının organlarını, ihtiyacı olan diğer hastalara nakledilmesi konusunda izin vermekle bir miktar teselli bulmaktadır. Ancak bu, bazen tıbbi bazen de yasal nedenlerle her zaman kolay değildir ama eğer ilgileniyorsanız, doktorunuza ve hastane yetkililerine bu konudaki isteğinizi bildirin.