yeni doğanDüzenli Sağlık Kontrolleri

Doktorunuz size bebeğinizin gelişimini izlemenizde ve karşılaştığınız sorunlarda yardımcı olacaktır. Bu nedenle belirli dönemlerde çocuğunuzu bir çocuk sağlığı kliniğine ya da doktora götürmelisiniz.

Çocuklar beş yaşına gelene dek farklı yaşlarda rutin sağlık kontrolünden geçirilir. Bu kontrollerde beslenme, güvenlik, aşı yaptırma ya da davranışlarla ilgili duyduğunuz herhangi bir kaygıyı hekime danışma fırsatınız olur. Hekim ayrıca çocuğunuzun genel sağlık durumunu izler ve belli zamanlarda bazı özel gelişimsel ya da tıbbi sorunların olup olmadığını kontrol eder. Size daha sonraki haftalarda ya da aylarda beklenen gelişmelere ilişkin bilgi verir. Bu kontroller bir sağlık kliniğinde, hekimin muayenehanesinde ya da evinizde yapılabilir.

Bazı yaşlarda fiziksel muayene yapılmaz, hekim çocuğunuzun gelişimi ile ilgili olarak sizinle konuşur ve olası sorunlarınıza yanıt verir. Hekim konuşma, emekleme ve yürüme gibi temel motor beceriler, el ve parmakların kullanımı gibi hassas motor beceriler ve davranışlar konusunda gelişimin normal olup olmadığını saptar. Bazı sorunların farkında olmayabilirsiniz, bu nedenle bu fırsatları kullanmanız yararlı olacaktır. Muayene edilerek araştırılmadıkça, doğuştan kalp hastalığı, kalça çıkığı, şaşılık gibi göz sorunları, aşağıya inmemiş testisler ve işitme sorunları anlaşılamayabilir.

İşitme Testi

Giderek daha çok yerde bebeğin işitme testleri doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde yapılmaya başlamıştır. Bu testler daha çok erken doğan bebeklerde, zayıf doğan bebeklerde, ya da ailesinde işitme bozukluğu olan bebeklerde uygulanır.