yeni doğan bebeğin haberiYeni doğmuş bebeklerimizin hayatlarının belli süreçler hastalıklara yakalanmaması neredeyse imkânsızdır.Bu hastalıklarda en sık rastlananları şöyledir; kızamık, kabakulak ve boğaz ağrısı. Kızamık hastalığı son derece sıkıntılı bir hastalıktır, bulaşıcıdır. Bayağı can sıkabilir. Bu hastalıktan çocuğumuzu korumamız için on iki aylık iken aşı yaptırmalıyız.

Aşı yaptırdığımız zaman bağışıklık kazanıp hastalığın bulaşmasını vücudu engellemiş olur. En belirgin belirtisini de yazayım; deri de minik minik kızarıklar meydana gelir eğer bunu gördüyseniz aşı için geç kalmışsınız demektir. Kabakulak hastalığı ise gerçekten çok can sıkan bir rahatsızlıktır. O da bulaşıcı bir rahatsızlıktır, aşısı mevcuttur. Kabakulak olan çocuğun yanağın alt kısmı şişer, iştahtan kesilir ve sürekli yorgun hisseder kendisini. Tedavi için zaman geçirmeden derhal doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Boğaz ağrısı ise kronikleşen bir rahatsızlıktır. Boğaz ağrısının birçok sebebi olabilir bunların en başında bademcik şişmesi gelir. Yeni doğan bebeklerin boğazları çok hassastır buna dikkat edilmesi gerekir.

Bebek hastalıkları elbet bebeğinizin hayatlarının bir evresinde mutlaka yakalanacağı türden bir olaydır. Çabucak atlatması için şüphesiz ebeveynlerin üstüne çok görev düşmektedir.