yeni doğan bebek taşıma

2 ay 3 haftalık, 2 aylık bebek, bebeklere hangi aydan itibaren ek yerleştirme, 2 aylık bebek kıyafetleri, 2 aylık bebek görüntüsü, 2 aylık bebek uyku, 2 aylık bebek ne yapar, 2 aylık bebek neden uyumaz


Bebeklere hangi aydan itibaren mama verilebilir? Çorba ve sebze yemeklerine ne zaman başlanabilir? Et yemekleri hangi aydan itibaren ve ne şekilde yedirilebilir? İşte, ay ay bebek beslenmesi…

0 – 4 aylık bebek beslenmesi

Bebeğiniz ağladıkça ve acıktıkça anne sütü vermelisiniz. Anne sütü yoksa veya yetersizse anne sütüne adapte bir biberon maması kullanmalısınız.

4 – 6 aylık bebek beslenmesi

Yumuşak ve topaksız, yarı sıvı püreler verin. Anne sütünü aldığı sürece devam edilmelidir. Anne sütü yoksa veya yetersizse 3-4 öğün 2 numara devam maması verilmelidir. Kaşık maması ek gıdalara geçiş aşamasında, başlangıç olarak pirinçli bir mamaya başlanmalıdır. Bu dönem için hazırlanmış sütlü kaşık mamaları, tahıllı kaşık mamaları ve kavanoz mamalarını kullanabilirsiniz veya kendiniz evde kullandığınız biberon maması ile muhallebi yapabilirsiniz. Kaşık maması ayran gibi sulu bir biçimde yapılır, her gün 3-4 çay kaşığı verilir ve miktar her gün biraz daha artırılır. Bir hafta sonra mama boza kıvamında yapılır.

Bebek Beslenmesi

Kaşık mamasından 2 hafta sonra meyve suyu verilir. Mevsimine göre meyve seçilir ve suyu sıkılarak hazırlanır. 1-2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve yavaş yavaş artırılır. 1-2 hafta sonra püre şeklinde verilebilir. 2 hafta kadar devam edilir. Sebze çorbası meyve püresinden 2 hafta sonra verilir. Bazen 5’inci ve 6’ncı aylarda muhallebiye başlanır ve 1-2 hafta sonra sebze çorbalarına geçilir. Ancak iyi kilo alan bebeklerde muhallebiden önce genellikle öğle öğününde sulu olarak 1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş artırarak verilir. Çocuğun isteğine göre her gün artırılır ve 1 hafta sonra püre haline geçilir.