yeni doğan bebek taşımaYeni doğmuş bebeği eve götürmek, heyecan verici ve şaşkınlık yaratan bir deneyimdir. Ne kadar hazırlıklı olursanız olun, bebeğinizle ilgili mutlaka bilmek isteyecekleriniz ve soracaklarınız vardır.

Bebeğinizin bakımı sırasında hangi sorunların ortaya çıkabileceği ve bunları nasıl çözeceğiniz konusunda fikir sahibi olmanızda fayda vardır. Bebeğiniz doğmadan ya da hastaneden ayrılmadan önce çocuk doktorunuzla aşağıdaki olası sorunları ayrıntılı olarak görüşebilirsiniz:

Bebeğimi, ani bebek ölümü sendromundan nasıl koruyabilirim? 

Yeni doğan bakımı uzmanları, bebeğinizi ani bebek ölümü sendromundan korumanın en iyi yolun onu uykuya her zaman sırt üstü yatırmak olduğunu söylerler. Sırt üstü uyutulan bebeklerde, ani bebek ölümü sendromu riskinin azaldığı düşünülmektedir. Doktorunuza, bebeğinizin riskini azaltmak için atabileceğiniz diğer adımları sorun.

Bebeğim ve ben hemen yakınlaşacak mıyız, eğer birbirimize bağlanamazsak ne yapmalıyım? 

Birçok aile, bebeklerinin ilk bakışta kendilerinde hayranlık ve heyecan uyandırıp uyandırmayacağı konusunda kaygı duyar. Bağlanma konusunda ise sabırlı olmanız gerekir. İlk günler, hem sizin hem de çocuğunuz için kolay değildir ve birbirinizi tanımanız biraz zaman alacaktır. Neler bekleyebileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Hastaneden ayrıldıktan sonra bebeğimin ilk fiziksel muayenesi ne zaman yapılacak? Bu ilk kontrolde neler olacak? 

Çoğu doktor özellikle ilk bebek için ilk kontrolü ikinci haftada planlar. Bebeğinizin aşıları ve erken görüntüleme testleri hakkında bilgi edinin. Bütün yeni doğmuş bebeklerin ikinci aydan itibaren kontrol edilmesi ve rutin aşılarının başlaması gerekir.