Ülkemizde her bin bebekten 28’i daha 1 yaşına gelmeden ölüyor. Kayıpların üçte ikisi yenidoğan döneminde, yani ilk 28 günde yaşanıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Kaya, yenidoğan sürecinde anne ve babaların dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

Riskli bebekler grubunda, erken doğumla ve düşük kilo ile dünyaya gelenler, doğumsal sağlık sorunu yaşayanlar, solunum sıkıntısı ve kalıtımsal rahatsızlıkları olanlar yer alıyor. Yapılan istatistiklere göre, dünyada her 10 gebelikten biri erken doğumla sonuçlanıyor. Normal doğum için gebelik süresi 40 hafta olarak kabul edilse de 36 haftadan önce yani anne karnında gereken süreyi doldurmadan doğan bebeklerde; solunum, sindirim, sinir sistemleri gibi organlar tamamlanmadığından ciddi sorunlar gelişebiliyor. Bu bebeklerin, 24 saat boyunca takip edilerek yaşam desteğinin verildiği yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde tutulmaları gerekebiliyor. İşte bu noktada özellikle ölüm riski bulunan bebeklerin yaşatılmasında yenidoğan yoğun bakım üniteleri büyük önem taşıyor. Bir yaşın altında ölen bebeklere bakıldığında, yarısından çoğu yenidoğan. Hatta yenidoğanların da yarısından fazlası ilk bir haftada ölüyor. Bu alanda uzmanlaşmış personel sayısını arttırmak gerekiyor.

Anne adayının rutin kontrolleri süreci etkiliyor

Ne yazık ki ülkemizde hamilelik takipleri düzenli ve yeterli önem verilerek yapılmıyor. Hamile olduğunu öğrendikten sonra gerekli testlerini yaptırmadan doğum zamanı doktora gelen birçok anne var. Dolayısıyla bu tür hamileliklerde erken doğum riski fazla oluyor ve sorunlu bir yenidoğan dönemi yaşanıyor. Hamilelik döneminin düzenli takip edilmesi ile bebeğin gelişimi arasında çok büyük bağ var. Bu takipler sırasında büyüme ve gelişme geriliğinin yanı sıra bebekte oluşabilecek rahatsızlıklar da erken tespit edilerek gerektiği hallerde erken doğumla yaşatma şansı daha yüksek olabiliyor. Bir yaşın altında ölen bebeklere bakıldığında, yarısından çoğu yenidoğan. Hatta yenidoğanların da yarısından fazlası ilk bir haftada ölüyor. Bu alanda uzmanlaşmış personel sayısını arttırmak gerekiyor.