yeni doğan bebek taşıma

2 ay 3 haftalık, 2 aylık bebek


Bebeğin uyum dönemi olan ilk bir ayı atlattıktan sonra bebeğin kendini dışarı vurmaya başladığı ikinci ay başlar. Bebek, ellerini kendine yardım edecek olan kişilere açar. İki aylık bebek bakışlarını odaklamayı öğrenir. Bu yüzden annesiyle en iyi ilişkiyi meme emerken kurar. Yavaş yavaş görmeye, duymaya ve gülmeye başlar.

Onun en büyük eğlencesi insan yüzüdür. Bu yüzden onunla ilgilenirken, altını değiştirirken ya da emzirirken yüzünüzü ona yakın tutun. Konuşun, mimikler yapın. Sizin mimiklerinizi yapmaya çalıştığını fark ederseniz de sakın şaşırmayın. Siz tekrarları arttırdıkça onun tepkisi de artacaktır.

Bu ay bakışmalarınız da uzayacak. Ayrıca onun gözleri daha yumuşak hareket etmeye başlayacak. Başıyla gözlerini beraber hareket ettirecektir. Onun için zıt renkler ve özellikle siyah beyaz çok ilgisini çeker. Kendi yakın çevresinin yanı sıra bu ay bulunduğu odanın içinde olan bitenlere de ilgi duymaya başlar. Sizin yüzünüze bakarken birden odadaki başka bir cisme yönelebilir. Hareket eden şeyleri izler.

Bu ay bazı ev işlerini yaparken onu kanguru ile kucağınızda taşıyabilirsiniz. Böylece bebeğinizi oturduğu yerden kaldırıp gündelik hayata da taşımış olursunuz. Ayrıca sizin düzenli nefes alış verişleriniz onun için de yararlıdır. Bu ay ilk gülüşle karşılaşırsanız şaşırmayın. Daha önceleri uykuda gülümsediğini fark etmişsiniz hatta aranızda rüyasında ne görüyor diye konuşmuş bile olabilirsiniz. Gerçekten de bebeğiniz uyurken gülen ve üzülen çeşitli mimikler yapar. Ama bu ay bazı mimikleri refleksten çıkıp bilinçlenmeye başlar. Bütün yüzünün aydınlanacağı, size özel gülüşler başlar. Hatta sizi gördüğünde de gülümser. Artık size güven işaretleri göstermeye başlayacaktır.