2 aylık kız bebek

2 ay 3 haftalık, 2 aylık bebek


Bebeğiniz mükemmel bir dinleyicidir. Sizin sesinizi tanır ve onunla yaptığınız konuşmalardan duyduğu memnuniyeti gülümseyerek gösterir. Yeni bir ses duyduğunda bebeğinizin donup kaldığını fark edebilirsiniz ve sadece sesin nereden geldiğini anladıktan sonra yeniden bacaklarını ve kollarını hareket ettirmeye başlar.

Bebeğiniz yaşadığı dünyayı öğrenmek için beş duyusunun tamamını kullanır. Her gün maruz kaldığı yeni bilgileri özümsemek için ne kadar sıkı çalıştığını görebilirsiniz. Eğer herhangi bir şey dikkatini çekerse, o şeye nasıl odaklandığını ve dik dik baktığını fark edersiniz. O şeyi birçok seviyede anlamaya çalışır.

Bebeğinizi büyüleyen birçok şey vardır: yeni bir oyuncağın zıt renkleri, tavanda asılı bir fanın hareketi veya düşen ağaç yaprakları, akan suyun sesi ve mutfaktan gelen tabak çanak sesleri gibi.

Şimdi Neler Yapabilirsiniz?

Konuşmaya teşvik edin

İlk doğum gününe kadar bebeğinizin ilk kelimelerini duymayacaksınız. Fakat ona konuşmayı öğretmeye başlamak için – veya en azından daha sonra konuşmasına yardımcı olacak bloklar üzerinde çalışmaya başlamak için çok da erken değildir.

Onunla sohbet edin. Konuşun, şarkı söyleyin hatta ıslık çalın veya bebeğinize mırıldanın. Dikkatini çekmek için tonunuzu ve ritminizi değiştirin. Eğer isterseniz basit kitaplar da okuyabilirsiniz, fakat henüz hikayelere ilgi göstermeyecektir, sadece sesinize kulak verecektir.

Karşılık verin. Aguladığı ve size dönük sesler çıkarmaya başladığı zaman bebeğinize cevap verin. Bu onu sadece mutlu etmekle kalmayacak, aynı zamanda ona karşılıklı konuşmanın nasıl yapılacağını öğretmiş olacaksanız. Siz devam etmeden önce ona konuşması için şans verin.