mavi gözlü bebek

bebeklerin iç organları, bebeklerin iç organları ne zaman oluşur, bebeğin iç organlarına ne zaman bakılır, bebeğin iç organları ne zaman oluşur, bebeğin iç organlarının incelenmesi, bebeğin iç organları, bebeklerin organ , bebeklerin organ gelişimi


 

Yenidoğan bebeğin deneyim ve bilgi kazanabilmesinde ve çevresiyle ile ilişki kurabilmesinde, duyu organlarının rolü oldukça büyüktür. Bu sebeple ilk aylarda kendini, kendi dili ile ifade etmeye çalışan bir bebeği anlamak ve ona yardımcı olmak onun sağlıklı gelişebilmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden bebeğin duyu organlarının gelişim süreci takip edilmeli, bu süreç doktoruyla paylaşılmalıdır.

Görme: Bebeklerin doğumdan itibaren görme yetileri vardır. Ancak bebeğin doğuştan görme yeteneği olmasına rağmen gözün bölümleri tam olarak olgunlaşmadığı için çevreyi net görememektedir. Gözün en mühim tabakası olan retina tabakasının tam teşekkül etmeyişindendir. Nadiren bazı çocuklar ilk günlerde parlak bir maddeyi takip edebilirler. Göz rengi hemen hemen bütün çocuklarda mavimsidir. Bu gözün hakiki rengi değildir. Gözün daimi rengi 2 aylıktan sonra belli olur. Bebeklerin göz bebekleri dardır. Işığa reaksiyon verirler. Kendilerine ait bir görüş mesafesi vardır ve bu mesafe genelde ortalama 20-50 cm dir. Bebekler bu mesafedeki cisimleri rahatlıkla görebilirler. Görüş alanının tam merkezinde ise, bir objeyi veya ışığı izleyebilir. Bu sebeple bebekle iletişime geçilirken, ona tam göz hizasında olacak derecede yakın olmaya dikkat edilmelidir. Zamanla gözlerinin gelişimi tamamlanacaktır. Bu süreç birkaç ay sürebilir. Gözlerin uyum halinde birlikte hareket edebilmesi, görmeyi sağlayan organların gelişip işlevlerini yerine getirdiği zaman, yani doğumdan birkaç ay sonra olmaktadır. Bakışlarında ilk zamanlar belli bir şaşılık olabilir. Süreç içinde normale dönecektir. Göz kırpma azdır. (Dakikada 1-4). Gözün hakiki görme kabiliyeti 2 aylıktan sonra meydana gelir. Bebekler genelde insanları yüzlerine, yavaş hareket eden nesnelere, karmaşık desenlere ve renkle karşı daha fazla ilgi gösterebilmektedir. Bebekler için 4 aydan sonra eşyanın şekli, renginden daha önemli olur. Bebeklerin gözleri uzağı görebilir. 6 yaşına kadar yakını görmede yanlışlıklar yapabilirler. Ancak bu durum altı yaşında normale dönmektedir.