yeni doğan bebek

2 ay 3 haftalık, 2 aylık bebek


Onu parkta koşup oynarken, kaydıraktan kayarken, top oynarken veya oyuncak bebeğini beslerken hayal edin. Eminim bu duygu size iyi gelecektir. Doğum sonrasında iki ay geride kalmıştır. Bu iki ay sizin için muhtemelen yorucu geçmiştir. Belki uykusuz geceler, sağlık sorunları ve herkesin farklı önerilerde bulunması sizi çok tüketti.…Kendinizi toparlayın Şimdi henüz 2 aylık olan bebeğiniz birkaç ay içinde daha sosyal bir canlı olacak.Arkadaşları bile olacak!

2 Aylık Bebek Neler Yapar ?

  • İki Aylık Bebeğinizin el ve ayak hareketlerindeki artış , dikkatinizi çekecektir. Ayak parmaklarını yakalamaya çalışmak gibi bazı spor dallarını(!) dahi öğrenmiştir. Hareket etmesine izin verin ve onunla oynayın. Bu şekilde içindeki enerjisini boşaltma imkanı bulacak, kas ve eklemleri gelişecektir. ‘’Oyuncu’’ , bu günlerde olduğu yerde dönmeye de başlayabilir. Aman dikkat, onu daha az yalnız başına bırakın ve etrafında güvenlik önlemlerini almayı unutmayın.
  • Her geçen gün renklerle daha iyi ilişki kuracaktır. 2 aylık bebek pastel renkleri pek sevmez. O parlak renkli veya siyah beyaz kontrast oyuncaklarından daha çok zevk alacaktır. Özellikle ses de çıkaran (çıngırak gibi) oyuncaklar onun için çok değerlidir. Ona vereceğiniz oyuncakların küçük parçalar içermemesine dikkat edin. Çünkü oyuncakları(aslında her şeyi)ağzına götürmek , onun için büyük bir oyundur.
  • Bu ay itibariyle bebeğinizin kişiliği oturmaya başlar. Şaşırdınız değil mi? Hiç şaşırmayın. Bebeğinizin de bir kişiliği olduğunu kabul edin! Bu şu anlama geliyor: O sizden farklı bir birey.Ünlü bebek bakım uzmanı Tracy Hogg Bebekleri Melek,Kitap, Nazlı,Hareketli ve Huysuz Bebek olmak üzere tam 5 ayrı kategoriye ayırmış. Siz kendi bebeğinizi hangi kategoriye aldınız? Huylarımızı çoğunlukla genlerimizden alıyoruz. Bunlar bizim kişiliğimizin oluşmasında en önemli unsurlar. Ama çevresel etkilerle birlikte kişiliğimiz oluşuyor. Dolayısıyla sizin narin bebeğiniz, komşunun aynı yaştaki hareketli bebeğinden farklı olabilir. Artık konuşurken ona adıyla seslenin.Kişiliği gelişmeye başlayan bebek eminiz bir süre sonra sesinizi tanıyacaktır.
  • Onunla konuşun ve ona şarkılar söyleyin.2 aylık bebeğin dil öğrenme faaliyetlerine başlaması da sizi şaşırtmamalı. Onlar çok iyi dinleyicidirler, sizi dinleyecekler ve daha sonra taklit edecekler. Sonra mı? Sonra konuşacaklar.Evet taklit ederek ,ağız ve gırtlak kaslarını da kontrol ettikçe konuşmayı öğrenecekler.
  • Hatta dikkat ettiniz mi ağlamaları bile farklılaştı. Altı kirlendiğinde farklı, karnı acıktığında farklı ağlıyor. Onun dilini öğrenmeye başlasanız iyi olur. İki aylık miniğin sadece gazı varken,ağzına koca biberonu dayamak son derece yanlıştır.
  • Kafasını daha fazla dik tutmaya başlamıştır. İki elini birbirine kavuşturabilir ve alkış dahi çalabilir artık. Ayaklarına da güç gelmeye başlamıştır.

2 Aylık Bebek Kaç Saat Uyur ?