1 aylık bebeklerde cilt değişimi

2 ay 2 haftalık, 2 aylık bebek


Bebeğiniz 2 aylık

Bebeğin uyum dönemi olan ilk bir ayı atlattıktan sonra bebeğin kendini dışarı vurmaya başladığı ikinci ay başlar. Bebek, ellerini kendine yardım edecek olan kişilere açar. Bakışlarını odaklamayı öğrenir. Bu yüzden annesiyle en iyi ilişki meme emerken kurar. Yavaş yavaş görmeye duymaya, gülmeye başlar.

Bu ay bakışmalarınız da uzayacak. Ayrıca onun gözleri daha yumuşak hareket etmeye başlayacak. Başıyla gözlerini beraber hareket ettirecektir. Onun için zıt renkler ve özellikle siyah beyaz çok ilgisini çeker. Bu ay bazı ev işlerini yaparken onu kanguru ile kucağınızda taşıyabilirsiniz. Böylece onu oturduğu yerden kaldırıp gündelik hayata da taşımış olursunuz. Ayrıca sizin düzenli nefes alış verişleriniz onun için de yararlıdır.

Onun karşısına geçip çeşitli mimikler yapın. Ellerinizi çırpın. Onun da ellerini birleştirdiğini göreceksiniz. Unutmamanız gereken bir şey daha var ki bu bundan sonra hep geçerli olacaktır. Sizin ruh haliniz bebeğe yansır. Biz rahatsanız o da rahat olacaktır.

İki aylık bir bebek günde 8 saat uyanık kalabilir. Artık ağlama dışında da bir takım sesler çıkaracaktır. Ama kuvvetli gürültüler onu şaşırtır. Geceleri iyi beslenmesini sağlayıp daha derin uyumasını amaçlayabilir, buna göre bir düzen kurabilirsiniz.

İkinci ayın sonuna doğru bebeğin hırıltılı sesi daha fazla heceli, müzikli seslere ve agulamalara dönüşür. Artık bir anlamda karşılıklı muhabbet dönemi başlıyor sayılabilir. Onunla mümkün olduğunca doğal konuşun.Onu mutlaka ismiyle seslenin. Anne geldi, baba gitti gibi cümleler kullanın. Altını temizlerken ya da ona kıyafet hazırlarken neler yaptığınızı anlatın. Bunları bu aydan itibaren her zaman yapabilirsiniz.