uyuyan yenidoğan

2 ay 4 haftalık, 2 aylık bebek


Bebeğiniz elleriyle ilgilenmeye başlıyor. Ellerinin farkına daha önce varmış olmasına rağmen, şimdi onları bir dedektif gibi inceleyecektir. Parmaklarına her açıdan daha iyi bakabilmek için ellerini çevirir. Yumruğunu açıp kapatır, her bir parmağını açıp kapanırken izler. Neredeyse elini bir kukla gibi kullanır. Bebeğinizin gelişmeye başlayan el-göz koordinasyonunun gelişimine yardımcı olmak için, bir oyuncağı ulaşabileceğinin hemen uzağına doğru koyun, böylece oyuncağa ulaşmaya çalışacaktır.

Bebeğiniz bir parmağını veya elinin büyük bir kısmını ağzına alacaktır. Bu, eli hakkında bir şeyler öğrenmenin – dokusu, büyüklüğü ve tadı hakkında – başka bir yoludur. Elleri araştırma konusunda beceriklidir çünkü bebeğinizin gözlerinin hemen önündedir ve hiçbir zaman kaybolmaz. Fakat ileride, çevresinde bulunan her şeyi ağzına götürerek keşfetmeye başlayacaktır. Bu, bebeklerin dünyaları hakkında bilgi edinmeleri için önemli bir yoldur (ve sizin için de bebeğinizin nefes almasına engel olacak şeyleri ağzına almasını önlediğinizden emin olmanız gereken bir dönemdir).

Bebeğinizin korunması

Bebeğinizi nasıl güvende tutacağınız hakkında yeterli bilgi bulabilirsiniz. Bu bilgileri sindirirken, genellikle gözden kaçan şu üç noktaya dikkat edin:
Bebeğinizi koruyacak en iyi araç sizsiniz. Gözetim altında tutulan bir çocuğun güvende olma olasılığı gözetim altında tutulmayan bir çocuktan oldukça fazladır. Banyo küvetinde veya alt değiştirme masası üzerindeyken ellerinizi bebeğinizin üzerinden asla çekmeyin ve yatak gibi yüksek ve güvensiz olan yerlerde onu asla yalnız bırakmayın.