15 aylık bebek

1 aylık bebeğim, 1 aylık bebek


Eve yeni bir bireyin katılışı kadınların önemli bir kısmında zihinsel ve duygusal değişikliklere yol açabilmektedir. Gebelik döneminde kadın fiziksel ve ruhsal bir çok değişim yaşar ancak bu durum doğum sonrası da devam etmektedir. Anne, doğum sonrası hormonal, duygusal, fiziksel ve psikolojik yönden oldukça değişir. Kadın artık bebeği ile başka birisi olmuş ve anne – bebek de alışık olmadıkları bir yaşam içinde birbirleri ile iletişim kurmaya çalışırlar.

Doğumdan sonra anne hem zihinsel hem de duygusal yönden oldukça değişir. Bu durum çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına ve çeşitli sorunlara neden olabilir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre bu durum oldukça sık görmektedir. Doğumdan sonra bayanların annelik içgüdüleri diğer duygularına ağır basabilir bu durumda eşlerinden uzaklaşmaları gerçekleşir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa erkeklerin üstüne düşen görev, eşlerine baskı yapmamalarıdır. Bu belirli bir dönemdir yani geçecektir. Ancak baskı yapılırsa sorunun düzelmeme şansı hatta evliliklerin bitme şansı olduğu göz önüne alınmalı dikkatli olunmalıdır.

Dünyaya bir çocuk getirmiş olan çiftler için ve çocuk için ortaya çıkabilecek en kötü durumlardan biridir. Bu durumun zamanla geçebilecek bir sorun olduğu bilinmelidir. Biraz anlayış ve hoşgörü ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. Doğumdan sonraki günlerde kadın bebeğiyle beraber anlaşılamaz bir mutluluk yaşasa da doğumun verdiği ağrılar, stresli ve uykusuz acemilik günleri, anneye zor anlar yaşatmaktadır. Bunun yanı sıra annelik içgüdüsü ile kaygı da baş göstermeye başlayacaktır. Doğum sonrası kadında melankoli ve depresyon rahatsızlıkları genelde yaşanabilir. Tüm bu psikolojik rahatsızlıklar çevrenin desteğiyle rahatlıkla üstesinden gelinebilir sorunlardır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için ilk ayı çok önemlidir bu yüzden ebeveynler yaşabilecekleri sorunların başarıyla üstesinden gelmelidir.