kışın bebekler nasıl giydirilmeli 

Yenidoğan bebeğin giysileri, bezin değiştirilme miktarına benzemektedir. Bu sebepten dolayı çok sayıda ufak boy giysilerin hazırda bulunması gerekmektedir. Bebekleri giydirilirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Yenidoğan bebeğe kıyafet alırken, kolayca giyilip çıkarılabilen ve çamaşır makinesinde yıkanılabilenler tercih edilmelidir. Sentetik yerine doğal liflerden yapılmış giysiler alınmalıdır, çünkü bebeğin vücut ısısını düzenlemede yardımcı olmaktadır. Giysilerin biyolojik maddeler veya deterjanla yıkanmaması gerekir, aksi takdirde bebeğin cildi tahriş olabilmektedir. İlk altı ay süresinde tercih edilen kıyafet tulumdur. Tulumun içine de fanila giydirilmektedir.

Yenidoğan bebeğin giydiriliş şekli, kıyafet seçimi kadar önemlidir. Onu soyup giydirirken teninin okşanması, vücudunu tanımasını sağlamaktadır. Bebek giydirilirken hoşnut olmayabilmektedir ve bunu da huysuzlanarak gösterebilmektedir. Onu gıdıklayarak, okşayarak, öperek ve oynayıp konuşarak bunu önlemek mümkündür. Giydirilecek kiyafetleri bir araya toplayıp çıtçıtlarını açmak gerekmektedir. Giydirmeye başlamak için bebek, düz ve rahat bir yere yatırılmalıdır.

Yenidoğan bebeğe, tulum ve fanila giydirilmektedir. Fanila giydirilirken dikkat edilmesi gereken aşamalar vardır. İlk olarak, fanilanın önü bireye bakacak biçimde tutup avuçların içine toplanılması lazımdır, arkası bebeğin başının tepesine yerleştirilmesi gerekmektedir. İkinci olarak, fanilanın önününü hafif ve yumuşak bir hareketle bebeğin çenesine indirilmesi lazımdır. Bu arada bebeğin yüzüne sürtünüp onu rahatsız etmemesi için fanilayı toplu ve gergin tutmak gerekmektedir. Üçüncü olarak, bebeğin başını ve omuzlarını kaldırıp fanilanın arkasını ensesine, omuzlarınıın arkasına gelecek biçimde indirilmektedir. Bebeği sarsmadan ve başını geriye düşürmeden yatırılmaktadır. Dördüncü olarak birey, bir elinin parmaklarını fanilanın kolağızından geçirip açarak kol ağzını genişletmektedir. Öbür eli ile bebeğin elini fanilanın içinden parmakları ile düzeltmektedir. Beşinci olarak, birey, bebeğin yumruğunu tutup elin üzerindeki kumaşı öbür el ile aşağı çekmektedir. Fanilayı bebeğin kolundan aşağı indirmektedir. Öbür kolu da aynı biçimde giydirmektedir. Burada önemli olan nokta, fanilanın çekilmesidir. Son olarak ise birey, fanilanın önünü göbek hizasına çekmektedir. Bebeği ayak bileklerinden tutup kaldırarak fanilanın arkasını da indirmektedir ve çıtçıtları kapatmaktadır.