9 Haftalık GebelikSizde olan değişimler
Sizde olan değişimler Rahim hızla büyümekte ve anne karnının büyüdüğünü hissetmektedir. Ancak hala gebelik dışarıdan bakmakla anlaşılamaz. Hazımsızlık, gaz ve mide yanması olabilir. Meme uçları koyulaşmaya ve belirginleşmeye, meme başı bölgesinde küçük çıkıntılar oluşmaya başlar. Anne adayında ağlama, sıkıntı gibi adet öncesi gerginliğe benzer duygusal değişiklikler olabilir. Bunlar çok normaldir.

Bebeğinizde olan değişimler
Baş-popo uzunluğu yaklaşık 2 ila 3 cm, kabaca iri bir zeytin büyüklüğündedir ve bebeğiniz ortalama 2-3 gr ağırlığına ulaşmıştır. Parmak uçları biraz daha şişkince ortaya çıkmış, baş biraz daha dik durumdadır ve ense oluşmustur. Bebek oldukça aktiftir. Bebegin kol-bacak ve vücut hareketleri ultrason altında görülebilir. Ancak anne bunu hissedemez. Bu haftada cinsiyeti görebilmek mümkün değildir. Bebeğinizin hemen hemen tüm organları, kasları ve sinir sistemi tamamlanmaya yaklaşmaktadır. Göz kapakları gözün şeklini alır, burun profilden görülür hale gelir. Sindirim sistemi gelişmeye devam eder, anüs şekillenmiş, bağırsaklar daha da uzamıştır. Testis veya yumurtalıklar şekillenmeye başlamıştır.

DİKKAT!
Bebeğinizin kemik ve dişlerinin iyi gelişmesi için bol bol kalsiyum ve protein içeren gıdalar; peynir, süt, yogurt, et, sebze, meyve yiyin.